Gezegenlerin Büyüklükleri

0

Gezegenlerin büyüklükleri sayısal olarak verildiğinde belki de aklımızda kalmaz fakat dünya ile kıyaslamak işe yarar. Güneş  Sistemi‘mizdeki en büyük gezegenden en küçüğüne kadar Dünya ile gezegen karşılaştırılmaları:

Güneş Sistemi‘ndeki en büyük gezegen olan Jüpiter ile başlayalım. Jüpiter 139,822 km çaptadır. Yani bunun anlamı Güneş Sistemi‘ndeki en küçük gezegen olan Merkür‘den 28.5 kez daha büyüktür. Dünya‘dan ise yaklaşık 11 kat daha büyüktür.

Halkaları ile çoğumuzun en sevdiği gezegen olan Satürn ise 116,464 km çapındadır. Yani bu demektir ki Dünya‘dan 9 kez daha büyüktür. (Halkalarını çapını alırken saymıyoruz.)

Listemizin gezegenler 3. sırasında ise Uranüs var. Çapı 50,724 kilometredir. Dünya‘dan yaklaşık 4 kat büyüktür. Güneş Sistemi‘ndeki en küçük gezegen olan Merkür‘den ise 10 kat büyüktür.
Şimdi sırada büyüklük bakımından Uranüs‘ün ikizi diyebileceğimiz kadar yakın çapa sahip Neptün‘e geçelim.  49,248 km çapa sahiptir. Dünya‘dan yaklaşık 4 kat büyüktür, Uranüs‘ten ise 1.3 kat küçüktür sadece.
Şimdi sıra bizde; Dünya‘nın çapı 12,756 kilometredir. En küçük gezegen Merkür‘den 2.6 kat büyüktür. Tek doğal uydumuzdan ise 3.67 kat büyüktür.
Kızıl gezegen Mars‘a geçelim şimdide.6,780 km çapındadır. En büyük gezegen Jüpiter‘den 20.5 kez daha küçüktür.
Güneş Sistemi‘mizin bilinen en küçük gezegeni Merkür‘e geçelim. 4,780 km çapındadır. En büyük gezegen Jüpiter‘den 28.5 kez daha küçüktür. 
Kaynak: How it Works
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T