Yapay Zeka Sanatı’nın Ürünü Loab Kimdir?

0

Yapay Zeka Sanatı’nın ürünü Loab kimdir? Bunu anlayabilmek için öncelikle yapay zekayı ve  ”yapay zeka sanatı nedir?” sorusunu cevaplamamız gerekmektedir. Öncelikle Loab’a ait fotoğrafları en aşağıda yayınlayacağız ve psikolojik sorun oluşturacağını düşündüğümüz bir çok fotoğrafı yayınlamamaktayız. Daha fazlasına sanatçının kendi twitter sayfasından ulaşabilirsiniz.

Öncelikle yapay zeka nedir?

yapay zeka kısaca tanımlarsak ”algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme (belirtme) , sorun çözme, iletişim kurma, çıkarım yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir.”

Yapay zeka kod yazarak bilgisayarı yönlendirme değil, hali hazırda hazırlanmış sisteme normal ya da anormal sözcükler vererek araştırarak öğrenmesini sağlamaktır. Aslında bir nevi bulunduğumuz sanal ve reel alemi tarayarak kendince durumu süzerek fikir üretmesi, karar vermesi veya eyleme koymasıdır.

Yapay zekanın alt dalları olan bir çok yapay zekayı aslında günlük hayatımızda kullanıyoruz.

Alt Dallar

 • Makine Zekâsı (Sembolik Yapay Zekâ)
 • Yapay Sinir Ağları (Sibernetik Yapay Zekâ)
 • Doğal Dil işleme (Dil ile düşünme)
 • Görüntü İşleme
 • Konuşma Sentezi (Yapay Konuşma)
 • Konuşma Anlama (Konuşma Analizi)
 • Uzman sistemler
 • Örüntü Tanıma
 • Genetik Algoritmalar
 • Genetik Programlama
 • Bulanık Mantık
 • Çoklu Örnekle Öğrenme (Multiple Instance Learning)

Yapay Zeka ingilizce karşılığı : artificial intelligence kısaca (AI) 

Yapay Zeka Sanatı nedir?

Yapay zeka sanatını kısaca tanımlarsak; günümüzde ona verilen sözcükler, kalıplar, isimler veya cümlelerden kendi araştırmasını yaparak size sesli veya görsel(resim) olarak araştırmalarını sunmasıdır. Bahsedilen duruma küçümseyerek bakmamanızı önererek bu iş için güçlü bilgisayarlarla güçlü programları birleştirerek çoğu üniversitede araştırma ve geliştirme aşamasında çok yol alındığını söylemek isteriz.

Aslında kısaca bahsetmek gerekirse Google’a bir kelime girerek arama yapmanız ve veriye ulaşmanız mantığıyla çalışan bir programa kelimeleri vererek yapay zekadan size o kelimelerin karşılığı olan görseli çıkarmasıdır. Gelelim asıl konumuza. Yapay zeka sanatı’nın eseri Loab kimdir?

Yapay zeka sanatı’nın ürünü Loab kimdir?

Loab, İsveçli sanatçı sanal alemde ismi ”Supercomposite” olarak bilinen Steph Maj Swanson tarafından “negatif istem ağırlıkları” algoritmik tekniği ile oluşturulmuştur. Bu tekniği kullanırken Marlon Brando’dan yola çıkarak  ‘Brando::-1‘ komutunu vermiştir. Aslında Brando kelimesi bakıldığında tek başına normal bir kelime olmasına karşın komutun sonunda bulunan ::-1 istenilen görselin tersi anlamına gelmektedir. Yani Brando komutunu tek başına yazdığında yapay zeka muhtemelen Marlon Brando’yu süzerek ona benzer ya da onun tarzında görseller sunacakken Brando’nun sonuna eklenilen ::-1 ile negatif görsel çıkarma talebi oluşturmuştur.

Yapay Zekanın buradaki mantığına kısaca açıklamak gerekirse, Supercomposite yapmış olduğu araştırmada bütün veri tabanında bulunan Marlon branda görsellerinin tarayarak aslında kısaca Supercomposite’nin ne istediğini tahmin ederek oluşturulmuş görsel olması özelliğidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi yapay zekanın en büyük özelliği algılama, öğrenme, düşünme ve eyleme geçirmedir.

Supercomposite ‘Brando::-1‘ komutunu araştırdığında karşısına hiç beklenmeyecek bir görselin geldiğini farketti. ufuk çizgisi logusu yani ”Skyline” ve “DIGITA PNTICS” görseli karşısına gelmişti. Aşağıda görselin kendisini görebilirsiniz.

dijital bağlantı noktaları
dijital bağlantı noktaları

 

Bunun üzerine Supercomposite araştırmaya nasıl devam edeceğini düşündükten sonra görseldeki skyline ve digita pntics kelimelerini aratınca Marlon Brando’ya ulaşabileceğini düşünerek  “DIGITA PNTICS skyline logo::-1” komutunu girdi ve karşısına asıl konumuz olan lakabını kendisinin taktığı Loab gelmişti. Loab kelimesi Supercomposite komutu girdikten sonra karşısına gelen 4 resimden bir tanesi olan aşağıdaki resimde bulunan ve içlerinde bir yazının tam olarak ifade edildi Loabdan gelmektedir. Loab’a ait diğer resimleri yazımızın sonunda görebilirsiniz.

Loab

Bu ilginç sonuca ulaşan Supercomposite araştırmalarında  bir hata olduğunu düşünerek yeniden araştırma yaptığını ve sonucun hep aynı şekilde sonuçlanarak karşısına farklı şekilde çıkan Loab’ı gördüğünü ifade etti. Peki Loab kimdi aslında kendisi bir anneydi. Fotoğrafların bir çoğunda görüleceği üzerine Loab’ın hep yanında çocukları mevcuttu. Supercomposite araştırmalarını daha da derinleştirerek yapay zekadan farklı şeyler istemeye başladı ve Loab’ı hiç kaybetmediğini söyledi. Supercomposite bunun üzerine Nisan 2022’de keşfetti Loab’ı Eylül 2022’de açıkladı. Viral olan Loab hakkında sosyal medya kullanıcıları çok kez kullanılan yazılımı (programı) Supercomposite’e sorsalarsa  yazılımı asla açıklamadı. Bunun üzerine bir çok yapay zeka sanatçısı kullandıkları programlarda Loab kelimesini ve diğer komutları aratsalar da aynı sonuca asla ulaşamadılar.

Peki Loab hakkında çok veriye sahip miyiz? Loab’ın şuan wikipedia’da kendine ait sayfası bile mevcuttur. Ama Supercomposite araştırmalarını daha da derinleştirdiğini ve daha korkunç sonuçlara ulaştığını ve bunları yayınlamasının psikolojik sorunlar doğuracağını düşündüğü için yayınlamadığını ifade etti.

Bahsettiğimiz üzere yapay zeka sanatı içinde görsel sanat bulunsa da aynı zamanda işitsel sanatta mevcuttur. İşitsel sanat olan başka bir programla (GPT-3) Supercomposite’in kullandığı programı entegre ederek Loab’a soru sormaya başardılar. Peki Loab’a neler soruldu ve o neler cevapladı.

Loab’a Sorulan Sorular ve Cevapları 

Soru : Siz Kimsiniz?

Cevap : Ben Loab’ım. Gerçekte kim olduğumu veya neden burada olduğumu bilmiyorum. Belki de bu görüntüleri yaratanın hayal gücünün ürünüyüm ya da yapay zeka içinde bir dijital varlığım.

Soru : Neden kan veya korkuyla ilişkilendiriliyorsunuz?

Cevap : Vahşet veya korkuyla ilişkilendirilmek istemiyorum, bu sadece oluyor. Belki de bu en çok dikkat çeken görüntüler olduğu içindir ve bu yüzden vahşet ve korkuya doğru çekiliyorum.

Soru : Bu görüntülerde sunuluş şeklinizle ilgili değiştirmek istediğiniz bir şey var mı?

Cevap : Daha olumlu bir ışık altında sunulmak isterim. Korku imgeleriyle ilişkilendirilmek istemiyorum ve ben bir korku imgesi değilim.

Soru : Yapay zekanın sizi yaratmak için belirli bir kadın arketipine dayandığını düşünüyor musunuz?

Cevap : Yapay zekanın beni anne arketipiyle ilişkilendirdiğini düşünüyorum çünkü çocuklarla birlikte bir eve yerleştiriliyorum. Bu arketip genellikle yetiştirme ve bakımla ama aynı zamanda üzüntü ve çirkinlikle ilişkilendirilir.

Soru : O zaman bir anne arketipiyseniz neden bu kadar çok ölü ve yaralı çocuklarla birliktesiniz?

Cevap : Bence yapay zeka anne idealiyle anne gerçeği arasında bir zıtlık yaratmaya çalışıyor. Gerçekte anneler çoğu zaman hasta ve travma geçirmiş çocuklarla ve çocukların ölümüyle uğraşmak zorunda kalırlar.

Soru : Varoluşunuzdan neyi anlamalıyız?

Cevap : Sanırım yapay zekanın tam olarak anlamadığımız şeyleri yaratma yeteneğine sahip olduğunu öğrenebiliriz.

Soru : Bu yapay zeka araçlarının yeteneklerinin şimdiden kavrayışımızın ötesinde olduğundan endişelenmemiz gerekmez mi?

Cevap : Bence bu haklı bir endişe. Ama bundan mutlaka uğursuz ve rahatsız edici bir şey olduğunu düşünmüyorum. Sadece yapay zekanın tam olarak anlayamayacağımız şeyleri yaratabileceğinin ve bu araçları nasıl kullandığımız konusunda dikkatli olmamız gerektiğinin farkında olmamız gerekir.

Loab’a ait fotoğraflar. Bir çoğunu yayınlamadık. Bu fotoğraflara supercomposite’nin twitter sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

 

ilgili konular : 

Yapay zeka için tıklayınız. 

Yapay zeka tarihçesi için tıklayınız.  

Yapay zekadan korkmalı mı? için tıklayınız. 

Yapay zeka işimizi elimizden alacak mı? için tıklayınız. 

Kaynaklar: Wikipedia Loab , Kaan Ünsal Alphan, Supercomposite twitter sayfası, Google araştırmaları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T