Köpek Balığı Türleri

0

Köpek balığı türleri 

Köpek balığı geçmişten günümüze en tehlikeli yırtıcılar olarak ilk sıralarda hiç yerini kaybetmemiştir. Peki bu tehlike türlerin neler yapabileceğini hiç araştırdınız mı? işte karşınızda köpek balığı türleri

Köpek balığı (Selachimorpha), kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan iki üst takımdan biri olan Selachimorpha içinde sınıflanan canlı türlerinin ortak adıdır. Yaklaşık 400 çeşit köpek balığı bulunmaktadır. Köpek balığı türlerini sizler için derledik.

köpek balığı türleriBalina Köpek Balığı (Rhincodon Typus)

Köpek balığı türleri arasından en büyük olmak gibi bir özelliği olan Balina köpek balığı aynı zamanda dünyadaki en büyük balık türüdür. 20 metre uzunluğa ve yaklaşık 34 ton ağırlığa kadar büyürler. Dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür.

Krill, yengeç larvaları, balık ve mercanların toplu olarak yumurtlaması sırasında yumurta bulutları ile küçük kalamar veya balık gibi küçük nektonik yaşam gibi planktonlarla beslenir.

Balina köpek balığı, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (International Union for Conservation of Nature) kırmızı listesinde savunmasız olarak listelenmiştir. Tehditler arasında avcılık ve dalış turizminin etkileri bulunmaktadır.

köpek balığı türleriBüyük Camgöz (Cetorhinus Maximus)

Büyük camgöz (Cetorhinus maximus), dünyanın en büyük balığı olan balina köpek balığından sonra gelen dünyanın 2. büyük balığıdır.

10 metre uzunluğa ve 3 ton ağırlığa ulaşabilir. 12 ya da 15 metre uzunluğunda olan daha  büyüklerinin görüldüğü söylenmiş ancak bunlar bugüne kadar kanıtlanamamıştır. 3 metreden daha küçüklerini bulmak çok zordur ve bugüne kadar görülen en küçüğü 1,7 metredir. Akvaryum ortamında 23 cm ‘ye düşebilir.

Büyük camgözde aynı balina köpek balığı gibi sadece deniz suyundan plankton filtreleyerek beslenir. Büyük camgöze dünyanın neredeyse bütün denizlerinde rastlamak mümkündür. Soğuk ve fazla ılık olmayan suyu tercih eder ve planktonun mevsimsel bollaştığı bölgeleri takip eder.

Harman Köpek Balıkları (Alopias sp.)

Harman köpek balıkları, dünyanın tüm ılıman ve tropik okyanuslarında bulunan Alopiidae ailesinin Lamniform köpek balıklarıdır; aile, Alopias cinsinde, Alopias vulpinus, Alopias pelagicus ve Alopias superciliosus olmak üzere 3 tür barındırır. 

Harman köpek balıklarında, küçük ağız ve kırbaç benzeri uzun üst kuyruk lobu bulunur, bu kuyruğu aynı zamanda avını sersemletmek içinde kullanırlar. Ayrıca Alopias Superciliosus türü hariç küçük gözlere sahiptirler.Arada sığ, kıyı sularında görülsede, harman köpek balıkları öncelikle pelajiktir ve açık okyanusu tercih ederler. 500 metreden derine gitmezler.

köpek balığı türleriBüyük Beyaz Köpek Balığı (Carcharodon Carcharias)

Köpek balığı türleri içinde eh tehlikeli olanı… Büyük beyaz köpek balıkları, su sıcaklığı  12 ila 24 ° C (54 ila 75 ° F) arasında olan tüm kıyı ve açık deniz sularında yaşarlar.

6,1 metre uzunluğa ve 1,900 kg ağırlığa kadar büyümüş olanları dikkat çeker, ancak çoğunlukla daha küçüktürler; ortalamayı, erkeklerde 3,4 ila 4,0 ve dişilerde 4,6 ila 4,9 metre oluşturmaktadır. Dişiler, erkeklerden daha büyüktür.

Büyük beyaz köpek balıkları etçildir. Balıklar, yunuslar, foklar, deniz kaplumbağaları, su samuru, deniz aslanları, deniz kuşları ve balinalar, beslenme alışkanlıklarının sadece bir kısmını oluşturur. Sindiremedikleri nesneleri yedikleri bilinmektedir.

Erkeklerin cinsel olgunluğa ulaşması için  26, dişilerin yavru üretmeye hazır olmaları için ise 33 yıl gerekmektedir ancak hiç doğum görülmemiştir. Bu tür için kaydedilen en fazla yavru sayısı, 2019 yılında Tayvan’da tesadüfen öldürülen tek bir anneden 14 yavrudur.

Yıldırım çarpması, timsah saldırısı veya büyük beyaz köpek balığı saldırısından ziyade bisiklet üzerinde ölme olasılığınız daha yüksektir. Köpek balıkları bizi sevmez; Çok fazla kasımız var! Genellikle balinalara benzeyen yağlı avları tercih ederler, ancak kayıtlı insan saldırılarının çoğundan büyük beyaz sorumludur.

Sapan Köpek Balıkları (Alopias Sp.) için tıklayınız

Balina Köpek Balığı (Rhincodon Typus) için tıklayınız. 

Çekiç Başlı Köpek Balığı (Sphyrnidae) için tıklayınız. 

O dünyanın en büyüğü ve en tehlikelisiydi. Okyanusların efendisi Megaladon için tıklayınız. 

 

Kaynak: Thoughtco

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T