Dünyanın En Yüksek Dağları

0

Dünyanın en yüksek dağları sınırları zorlayacak kadar yukarıdalar. Bu dağlar, gezegenimizin 8.000 metreden yüksek tepeleri olarak kayıt altına alınmış dağlardır. Dünyanın en yüksek dağları tırmanmak için zorlu şartlar sağlasa da, dağcılar tarafından en çok ilgi gören dağlardır. Herkes tarafından en çok Everest tepesi tırmanma konusunda ilgi görüyor olarak bilinse de aşağıda sıralayacağımız dünyanın en yüksek dağları dağcılar tarafından çok ilgi görmektedir.

Küçükten Büyüğe Dünyanın En Yüksek Dağları 

Annapurna I Doğu (8.026 m)

Bu dağ, Annapurna Sıradağları’nın en yüksek dağı ve dünyanın onuncu en yüksek zirvesi. Annapurna, adını “yemek dolu” anlamına gelen bir Hindu tanrıçasından alıyor. Devasa dağdan akan sular dağın çevresinde yaşayan halkların tarım yapması için ideal koşulları sağlıyor. Annapurna Sıradağları 1985’te doğal koruma alanı ilan edilerek Nepal’deki en büyük korunan alan haline geldi.

Nanga Parbat (8.126 m)

Dağın adı Urduca “çıplak dağ” anlamına geliyor çünkü dağın yamaçları o kadar dik ki büyük kısmı kar tutmuyor. Nispeten genç olan Nanga Parbat sadece 1 veya 2 milyon yaşında. Zirveye tırmanmaya çalışan 31 dağcı öldükten sonra halk arasında “Katil Dağ” adını aldı ve hâlâ o adla biliniyor. Zirveye ilk tırmanma denemesi 1895’te gerçekleşti. Alfred Mummery ve grubu bilinmeyene doğru yola çıktıktan sonra hiç geri dönmedi.

Manaslu (8.163 m)

“Ruh dağı” anlamına gelen Manaslu bölgesi; tropik iklim, alp iklimi ve kutup iklimi gibi altı farklı iklim kuşağını kapsıyor. Nepal’in Gorkha eyaletinde yer alan dünyanın sekizinci en yüksek dağı, uzun sırtlara ve vadi buzullarına sahip. Zirveye 1956’da başarıyla ilk ulaşanlar Japon Toshio Imanishi ve Gyalzen Norbu olduğu için bazı kişiler zirvenin Japonya’ya ait olduğunu iddia ediyor.

Dhaulagiri (8.167 m)

Dhaulagiri 1808 yılında keşfedildiğinde dünyanın en yüksek dağı olduğu sanılmıştı. En yüksek yedinci dağ olduğunu artık biliyoruz ama eski etkileyiciliğinden bir şey kaybetmiş değil. Kali Gandaki Boğazı üzerinde 7.000 metre yükselen, 30 kilometre genişliğindeki Dhaulagiri’nin ana tepesi birkaç zirveye ev sahipliği yapıyor. Bunlardan dördü 7.600 metrenin üzerinde.

Cho Oyu (8.188 m) 

Everest’in 32 kilometre kuzeyinde, Nepal’le Tibet arasındaki sınırda Cho Oyu yükseliyor. Devasa boyutlarına rağmen bu dağ nispeten uysal. 8.000 metreyi aşan zirvelerin en güvenlisi olduğu düşünülüyor. Ölüm oranı %1 gibi düşük bir düzeyde olduğu için en yüksek on zirve arasında en çok buna tırmanılıyor. Kuzeye bakan yamacı hafif eğimli olarak kabul ediliyor ve çok fazla teknik beceri gerektirmiyor. Yine de dağcıların zinde olması şart. Burada fazla çığ da düşmüyor.

Makalu (8.485 m)

Makalu, dünyanın en yüksek beşinci dağı. Şekli dört kenarlı bir piramide benzeyen dağ, Tibet-Nepal sınırında tek başına dikiliyor. Uç koşulların yaşandığı ve çeşitliliğin fazla olduğu arazi nedeniyle bu dağ oldukça tehlikeli. Yamaçlar dik ve son sırtı aşabilmek için üst düzey tırmanış becerileri gerekiyor.

Lhotse (8.516 m)

Lhotse’nin zirvesine ilk kez 1956’da ulaşıldı ama bu sadece ısınma turuydu. Dağcılar aslında Lhotse’yi Everest’e ulaşmak için alternatif bir yol olarak kulianıyordu. Yine de bu dağa tırmanmak kolay iş değil. Dünyanın en yüksek dördüncü dağının ana zirvesini çevreleyen iki küçük zirve var: doğuda Lhotse Shar ve batıda Nuptse. Birçok dağcı, bu dağın tepesine yakın batı yüzüne tırmanmanın Everest’e tırmanmaktan daha zor olduğunu öne sürüyor. Mavi bir buzul duvarı gibi yükselen bu bölümde ayağınızı nereye attığınıza dikkat etmezseniz zirveye ulaşmak yerine ölümle tanışırsınız.

Kançencunga (8.586 m)

Kocaman bir haç şeklindeki Kançencunga’nın yapısal olarak beş zirvesi var. Bu yüzden de adı yüksekteki karlann beş hazinesi anlamına geliyor. Dağı oluşturan kayalar arasında bir milyar yaşında olanlar var. Dağ, yerli Budistler için kutsal. Rivayet göre her zirve, tanndan gelen beş armağandan birini (altın, gümüş, taşlar, tahıllar ve kutsal kitaplar) temsil ediyor. 2000 yılında Hindistan’ın Sikkim eyaleti, tanrılara saygısızlık etmemek için tepeye tırmanmayı yasakladı.

K2 (8.611 m)

Henry Godwin-Austen tarafından keşfedildiği için Godwin-Austen Dağı olarak da bilinen bu dağ, Çin-Pakistan sınınndaki Karakurum Sıradağları içinde yer alıyor. Zirveye ulaşmaya çalışanların yaklaşık dörtte biri öldü. Bu yüzden “Zalim Dağ” yakıştırması da yapılıyor. Kaşifleri K2’nin Everest’ten 200 metre daha alçak olduğunu fark edemediği için bir yıl boyunca dünyanın en uzun dağı olarak kabul edildi. Deniz seviyesinden yükseklik bakımından en yüksek ikinci dağ olmasına rağmen, topoğrafik çıkıntı bakımından en yüksek 22. dağ olarak sınıflandırılıyor. Çıkıntı yüksekliği 4.020 metre.

Everest (8.848 m)

Everest‘in zirvesine ulaşmak, dünyanın en yüksek noktasına ulaşmak demek. Üstelik bu nokta her yıl yaklaşık 6 milimetre yükseliyor. 50 ila 60 milyon yaşlarında olduğu tahmin edilen dağın altındaki levhalar hareket etmeye devam ediyor. Bu istikrarsızlık, dünyanın en kudretli dağında öngörülemeyen sallantılara, çığlara ve depremlere neden oluyor. Everest’in yüksekliği insanlar için son derece yıpratıcı. Oyükseklikte hava basıncı, deniz seviyesinde olduğunun sadece üçte biri kadar. Kış aylarında-40 dereceyi bulan hava sıcaklığı, donarak ölme riski yaratıyor. Peki, Dünya’nın zirvesine ulaşmak nasıl bir şey? Dağa tırmananların çoğu iki ana rotadan birini tercih ediyor ama aslında 17 rota var. Dağın zirvesi küçük, karlı bir kubbe şeklinde. Bu yüzden Dünya’nın zirvesinde aynı anda sadece birkaç kişi durabiliyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T