Sapan Köpek Balıkları (Alopias Sp.)

2

Sapan köpek balıkları, dünyanın tüm ılıman ve tropik okyanuslarında bulunan Alopiidae ailesinin Lamniform köpek balıklarıdır; aile, Alopias cinsinde, Alopias vulpinus, Alopias pelagicus ve Alopias superciliosus olmak üzere 3 tür barındırır.

Şimdiye kadar tanımlanmayan dördüncü bir türün olası varlığı, Blaise Eitner tarafından 1995 yılında yapılan bir allozim analizi sırasında ortaya çıkmıştır.

Bu tür, görünüşte Baja California Doğu Pasifik’te bulunmaktadır. Şimdiye kadar sadece tek bir köpek balığından kas örneği alınabilmiştir.

Türlere bağlı olarak, sapan köpek balıkları gri, mavi, kahverengi veya morumsu renkte olabilirler. En fazla 6 metre uzunluğa kadar büyürler.

Türlerin boyutlarına göre sıralaması; en büyüğü 6,1 metre uzunluk ve 500 kg ağırlığa ulaşan Alopias vulpinus,  sonrasında 4,9 metre uzunluk ile Alopias superciliosus ve sonuncu olarak sadece 3 metre uzunluğa ulaşan Alopias pelagicus şeklindedir.

Sapan köpek balıkları, küçük ağız ve kırbaç benzeri uzun üst kuyruk lobuna sahiptirler ve bu kuyruğu aynı zamanda avlarını sersemletmek içinde kullanırlar. Ayrıca Alopias superciliosus türü hariç küçük gözlere sahiptirler.

Sınıflandırma

  • Krallık: Animalia
  • Şube: Chordata
  • Sınıf: Chondrichthyes
  • Sipariş: Lamniformes
  • Aile: Alopiidae
  • Cins: Alopias
  • Türler: Vulpinus, Pelagicus or Superciliosus

Yaşama Alanı

Arada sığ, kıyı sularında görülsede, sapan köpek balıkları öncelikle pelajiktir ve açık okyanusu tercih ederler. 500 metreden daha derine inmezler.

Alopias vulpinus türü kıyı yakınlarında bulunma eğiliminde olup Orta ve Batı Pasifik’e karşılık Kuzey Amerika ve Kuzey Pasifik Asya kıtalarının kıta sahanlığında görülür. Bu türün aksine Alopias pelagicus ve Alopias superciliosus türleri ise Orta ve Batı Pasifik’te daha çok görülürler.

Batı Akdeniz ve Birleşik Krallık kent kıyılarında sapan köpek balıklarının görülmesi, inanılanın aksine bu tür köpek balıklarının yaşam alanlarının daha geniş olabileceğini ya da çevresel faktörlerin onları yeni yaşam alanları aramaya zorladığını düşündürmektedir.

Beslenme

Sapan köpek balıkları, besin ihtiyacının %97’sini çoğunlukla uskumru, mavi balık, ringa balığı, iğne balığı, genç orkinos ve kalamar gibi pelajik ve sürü halinde yaşayan balıklar, mürekkep balığı ve fener balığı gibi balıkları yiyerek karşılamaktadır.

YouTube video

Kaynak: Thoughtco

2 Yorumlar
  1. Yunus diyor

    Sapan köpek balıkları gibi paylaşmış olduğunuz diğer köpek balığı türleri de kapsamlı ve güzel paylaşımlar olmuş. Hayvanlar alemi ile ilgili daha fazla paylaşımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T