Köpek Balıkları

0

Köpek balıklarıyla ilgili yaygın bilinen neredeyse her şey yanlış. Köpek balıkları ilkel hayvanlar ya da akılsız ölüm makineleri değil, ayrıca insanları avlamıyorlar.

Köpek balıkları elasmobranch, yani iskeletleri kemikten değil de kıkırdaktan oluşan balıklar. Ancak bu evrimsel bir kalıntı değil ve ağırlıktan büyük tasarruf sağlayarak, koca köpek balıklarının hızlı ve çevik biçimde yüzmesine izin veriyor.

Kısaca Köpek Balıkları

Kıkırdak, köpek balıklarının kalsiyum ve fosfor depolamasına da izin verdiği için çok önemli, zira diş yapabilmek için köpek balıklarının bu ikisine de ihtiyacı var. Dahası, köpek balıklarına bolca diş gerekiyor çünkü onlar için diş, kullanıp atılabilir bir silah.

Köpek Balıkları Diş KaybıKöpek balıkları her ısırıkta birkaç diş kaybedebiliyor. Hatta ömürleri boyunca o kadar çok diş çıkarıyorlar ki fosfor mineralinin kısıtlı olması, köpek balıklarının Dünya’ya yayılmalarının önündeki en büyük engel.

Köpek balıkları her zaman korku nesnesi değildi. 18. Yüzyılda denizciler köpek balıklarına, tıpkı yunuslar gibi iyi gözle bakarlardı. Derken 1916’da New Jersey açıklarında köpek balıkları hiçbir kışkırtma olmadığı halde saldırıp dört kişiyi öldürdü ve bir kişiyi ağır yaraladı. Bu da medyada, 1974’te Peter Benchley’nin Jaws romanına ilham veren bir furya başlattı.

Köpek balıkları o gün bugündür kötü olarak biliniyor. Köpek balıkları uç yırtıcılar ve denizde avlanmaya çok iyi ayak uydurmuşlar fakat unutmamalıyız ki köpek balıklarının yediği her insana karşılık 20 milyon köpek balığı insanlar tarafından yeniyor.

Köpek Balıklarını Nerede Bulabilirim?

köpek balıklarıBüyük Camgöz: Ilıman sularda, hem kıyıda hem açıkta.

Boğa Köpek Balığı Carcharhinus LeucasBoğa Köpek Balığı: Sığ tropikal kıyılarda, nehirlerde ve nehir ağızlarında.

Büyük Beyaz Köpek Balığı Carcharodon CarchariasBüyük Beyaz: Dünyanın her yerinde liman sularda, kıyılarda ve açıklarda

Çekiç Başlı Köpek Balığı: Kıta sahanlığındaki ılıman ve alt tropikal sularda.

Hemşire Köpek Balığı Ginglymostoma CirratumHemşire Köpek Balığı: Batı Afrika ve Orta Amerika kıyısındaki sığ tropikal resiflerde.

Kaplan Köpek Balığı Galeocerdo CuvierKaplan Köpek Balığı: Resifler etrafındaki tropikal ve alt tropikal derin sularda

Balina Köpek Balığı Rhincodon TypusBalina Köpek Balığı: Tropikal ve alt tropikal suların açıklarında, özellikle Avustralya’nın batı sahilinde.

Büyük Beyaz  için lütfen tıklayınız.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-B0ZQSMMP2T