Yapay Zeka İşinizi Elinizden Alacak Mı?

0

Yaptığınız her şeyi Yapay Zeka daha iyi ve daha hızlı yapabiliyor. Uzmanlar, önümüzdeki 20 yıl içinde işlerin %35’ini Yapay Zeka’nın ele geçireceğini tahmin ediyor. Yapay Zeka İşinizi Elinizden Alacak Mı?

Danışman

En içten duygularınızı bir makineyle tartışmakta zorlanıyorsanız o zaman kesinlikle yalnız değilsiniz. Danışmanlık, hemşirelik ve bakım gibi empati gerektiren alanlardaki meslekler yakın gelecekte yapay zeka karşısında güvende.

Bilgisayar Programcısı

Bir bilgisayar programının diğer bilgisayar programlarını yazması ilk bakışta mantığa gibi dursa da gerçekleşebilir. Tüm programların zeki olması gerekmiyor ve basit kodlardaki hataları bulup düzeltebilen bir YZ inanılmaz faydalı olabilir.

Sanatçı

Eli kolu mantıkla bağlanmış bir makinenin asla insandan üstün olamayacağı konu, sübjektif yaratıcılık. Gerçekte insanlar neyin iyi sanat olduğu ve neden bundan hoşlandığımız konusunda hala uzlaşabilmiş değil, o yüzden bir makineyi sanatçı olması için eğitmek kolay iş olmayacak.

Mühendisler ve Araştırmacı Bilim İnsanları

Yapay ağlar ve makine öğrenim programları daha şimdiden mühendislerin ve araştırmacı bilim insanlarının sağ kolu olduysa da, yakın zamanda bu meslek erbaplarının yerine geçmeleri mümkün gözükmüyor. Bu disiplinler hâlâ belli bir düzey yaratıcılık ve soyut düşünme becerisi gerektiriyor ki makineler henüz ikisini de edinmeyi başaramadı.

Fabrika İşcisi

Becerikli bir robot kolu ya da insansı robotu yapay zekayla donatarak, şirketler makinelere farklı görevleri yaptırabilir. Özelleşmiş donanımları kullanmaya gelene kadar işçiler daha bir süre güvende olacak gibi görünüyor.

Çevirmen

Ses tanıma yazılımları yetmezmiş gibi, şimdi de sesleri doğrudan yabancı mp3 indir dilde yazılı metinlere dönüştüren sinir ağları geliştirildi. Çevirmenler birkaç yıl içerisinde kendilerini mevcut yapay zekanın gerisinde bulabilirler.

Hava Trafik Denetçisi

Uçakların güvenli ve verimli biçimde uçmasını sağlamak önemli bir görev ve YZ ile GPS sistemlerinin ortaklığı şu anda test ediliyor. Bu, günümüz radar sistemlerinin ve hava trafik kontrolörlerinin sonunu getirebilir.

Memurlar

Yönetimsel roller her geçen gün bilgisayarların eline geçiyor ve YZ alanındaki ilerlemeler bu hızlı devam ederse yakında tüm memur pozisyonları makinelerin eline geçebilir. Önümüzdeki yıllarda bu durum birden çok sektörde gerçekleşebilir

Nükleer Reaktör Operatörleri

Nükleer güç santrallerinin kontrolünü makinelere vermek korkutucu gelse de, tümüyle otomatik reaktörlerin birçok avantajı olabilir. Bir YZ, santrali gece gündüz gözlemleyebilir ve insanlar da tehlike potansiyel içeren radyasyondan uzak durmuş olur.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T