Landspeeder (Star Wars)

0

Aero-X, Luke Skywalker’ın landspeeder’ını andıran yepyeni ve coşku verici bir icat. İki kişilik aygıt tıpkı bir motosiklet gibi kullanılıyor. Arama kurtarma operasyonlarının yanı sıra çiftçilik ve hayvancılık düşünülerek tasarlanmış.

Malloy Aeronautics’in Hoverbike’ı da ona benzer bir başka ürün. Çok iddialı olan bu projenin 3.000 metreyi bulan irtifada havada durabilmesi bekleniyor. Hoverbike, konsolundan gelen komutları motorlara iletmek için elektrik sinyalleri kullanan bir telli uçuş sistemine sahip olacak. İki araç da uçmak için pervane kullansa da, başka teknolojileri kullanan tasarımlar da var.

Manyetik levitasyon ya da maglev daha şimdiden bir dizi ülkede tren raylarında kullanılıyor ve zemine yerleştirilen güçlü elektromıknatıslar, aracı yukarı iterek düşük sürtünmeyle gitmesini sağlıyor.

Aero-X Nasıl Çalışıyor?

Aero-X motosikletin tekerlekleri gibi arka arkaya ama yere paralel olacak biçimde duran iki adet fan kullanıyor. Bu düzenek aracı havalandırıyor ileri itiyor ve pilotun bisiklet üstündeymişçesine denge sağlayıp uçmasına izin veriyor.

Nasıl Kullanılacak?

Daha çok alçak irtifalı ve iş amaçlı olarak. Örneğin çiftçilik, boru hattı ve tren rayı kontrolü ya da patlamamış mühimmatların etkisiz hale getirilmesi gibi özel görevler. Eğlence ve hava yarışları için de çok popüler olacak.

Star Wars‘taki Kara Kızağından Ne Farkı Var?

Landspeeder, motorunu durdursanız bile havada asılı kalıyor. Aero-X’in ise havalanması için pilotunun olması lazım. Onun dışında pek bir farkı yok.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T