Falcon 9 Roketi

0

SpaceX’in Falcon 9 roketi, Dragon kapsülünün yörüngeye çıkarılmasından sorumlu. Düşük maliyetli taşıma için SpaceX tarafından sıfırdan geliştirilen Falcon 9, sıvı oksijen ve roket sınıfı kerosen kullanan iki katlı bir fırlatma aracı. Alüminyum-lityum alaşımlı dış yüzeyinde günümüzün en güçlü ve en güvenilir kaynak teknikleri kullanılıyor. Falcon 9’un ilk katı, şimdiye kadarki en yüksek performanslı Amerikan hidrokarbon roketleri olan dokuz adet Merlin motoru sayesinde uçuyor. Apollo Ay görevlerinde kullanılan teknolojinin aynısını kullanan motorlar, boşlukta 5.000 kN itme kuvveti üretiyor.

Şirketin yeniden kullanılabilirlik hedefleri doğrultusunda SpaceX ilk katı yeniden kullanılabilir hale getirmeyi başardı. Bir yük fırlatıldıktan sonra ilk kat bir gemiye inebildi. Ancak Dragon kapsülünden ayrılan ve çok daha yüksek bir rakımdan Dünya‘ya düşen ikinci katın atmosfer sıcaklıklarına dayanması ve yeniden kullanılabilir olması için ısı kalkanı teknolojisinde önemli gelişmeler kaydedilmesi gerekiyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T