Elon Musk’ın Mars Kolonisi

0

Elon Musk’ın Kızıl Gezegen’de koloni kurma planları…

Önce Gerçekten Çok Büyük Bir Roket İnşa Et

SpaceX şu anda Super Heavy roketi üzerinde çalışıyor. Bu roket Dünya üzerinde şimdiye kadar üretilmiş en büyük roket olacak. Kalkış ağırlığı 4,400 ton, boyu 106 metre, çapı dokuz metre olan bu roket 5,400 ton kalkış itiş gücüne sahip. Üzerinde 31 Raptor motoru bulunacak ve tekrar tekrar kullanılabileceği için işletme maliyeti son derece düşük olacak. SpaceX bu roketi 2020’nin başlarında hazır etmeyi planlıyor.

Dev Bir Uzay Gemisi İnşa Et

Uzaya gidecek her şey Super Heavy roketinin uç tarafındaki Starship’de yer alıyor. Yolcular ve beraberinde Mars‘a götürecekleri kargo bu bölümde taşınıyor. Bu uzay gemisinin içinde 40 oda, ortak kullanım alanları ve güverte bulunacak. Oldukça uzun bir yolculuğa çıkacağı için Güneş fırtınalarından korunması ve insanların içeride sıkılmamaları için bir dizi eğlence seçeneğine de sahip olması gerekiyor. SpaceX’ göre kabin bir A380 yolcu uçağından daha fazla basınçlı olacak. Yolcu kapasitesinin 100 kişi olması planlanıyor.

Uzaya Çık

Starship ve Super Heavy içeren bileşik fırlatma sistemi dikey kalkış yapacak. 31 motoru da aynı anda çalışıp onu gökyüzüne doğru yükseltecek. Dünya atmosferinin sınırına yaklaştığında itici roket ana gövdeden ayrılacak ve Dünya‘ya geri dönecek. Uzay gemisi 240 ton metan ve 860 ton oksijen içeren yakıt tanklarından gelen güçle ateşlediği roketleri ile uzaya doğru yoluna devam edecek. Uzay gemisinde altı Raptor motoru bulunuyor.

Uzun Bir Yolculuğu Tamamla

Yolculuk sırasında yolcuların “hala gelmedik mi?” sorusunu bol bol sorması kaçınılmaz. Zira Mars‘a yolculuk üç ile altı ay arasında sürüyor. Yolculuk sırasında açılan Güneş panelleri araca enerji sağlayacak ve içeride insanlar sıkılmasın diye planlanan eğlence sistemlerini çalıştıracak. Kızıl Gezegen‘e yaklaştıklarında muhteşem bir manzara ile karşılaşacaklar.

Güvenli Bir Şekilde İniş Yap

Starship Mars‘a iniş yaparken dikey iniş için kullanacağı ayakları açacak. Her durumda yüzeye güvenli iniş yapmanın çok ama çok zor olacağını biliyoruz. Musk bu inişi ticari uçaklar kadar kolay hale getirmeyi hedefliyor. Ters yönde çalışan iki Raptor motoru ile iniş yapacak olan uzay aracı gerekirse bu motorların tekini kullanarak da inebilecek güvenliğe sahip olacak. Uzay aracı Mars yüzeyine konduktan sonra yolcular Mars yüzeyine ayak basmaya başlayacak.

Dünya’ya Geri Dön

Starship tekrar kullanılabilme imkanına sahip. Bazı insanların Dünya‘ya geri dönmek isteyebileceği düşünülüyor. Bu yüzden Mars‘tan havalanabilmeli ve geri dönebilmeli. Geri dönüş için gerekli olan yakıt Kızıl Gezegen‘de bol miktarda bulunan karbon dioksit ve buzu kullanarak Metan ve Oksijen üreterek elde edilecek. Uzay aracı Dünya‘ya döndükten sonra detaylı bir incelemeden geçirilecek, tekrar hazır edilip rokete yüklenecek ve ikinci kafileyi Mars‘a götürmeye hazır olacak.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T