Elon Musk (1971- )

0

Doğum Tarihi: 28/Haziran/1971

Doğum Yeri: Pretoria , Güney Afrika

Ne Yaptı:

  1. 1999 yılında X.com’u kurduğu şireketini büyüttü ve PAYPAL haline getirdi ve sattı.
  2. 2002 yılı Haziran ayında SpaceX’i kurdu.
  3. 2003 yılında Tesla’yı kurdu.
  4. 2006’da Solar City’i kurdu.
  5. Kar amacı gütmeyen OpenAI şirketini kurdu.
  6. Çözüm odaklı olan Elon Musk , hyperloop / Boring Company için kolları sıvadı.

Ödülleri:  2014 EDISON ACHIEVEMENT AWARD HONOREE , GLOBAL ENERGY PRİZE

Uzmanlık Alanları:Fizik,Matematik,İşletme

Net Serveti: 20,3 milyar USD (2018)

Hangi Dahilerden Etkilendi ?

İşte Elon Musk İmzası Taşıyan İşler:

1. PayPal
1999 yılında X.com’u kurarak başlattığı şirketini, Confinity’yi satın alarak büyüttü ve Paypal’ı ortaya çıkardı. Online ödeme sistemi olan Paypal, 2002 yılında dünyanın en büyük alışveriş platformlarından olan Ebay’e 1.5 milyar dolara satıldı. %11.7 hisseye sahip Musk, buradan aldığı payla 3 büyük şirkete girişti çünkü ona göre gelecek “uzay, internet ve temiz enerji”ydi. 
2. SpaceX
Simülasyon teorisini savunmasıyla bilinen Elon Musk’ın vizyonlarından biriyse, Mars’ı kolonileştirmekti. Roket teknolojilerini geliştirmek isteyen Musk, 2002 yılı Haziran ayında SpaceX’i kurdu. Odaklanmış fırlatma araçları geliştiren bir şirket olan SpaceX, ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini üretti. Sonrasında, Dragon adlı ilk uzay aracını üreten SpaceX, 2011’de kullanımı durdurulan Space Shuttle’ın yerini alan Falcon 9 roketi ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuşu için 23 Aralık 2008’de 1.6 milyar dolarlık NASA anlaşmasıyla ödüllendirildi.
3. Tesla
Birçok insanın elektrikli araba sektöründe iş yok dediği dönemde Tesla’yı kuran Elon Musk, temiz enerji sektörüne de bu şekilde adım atmış oldu. Hem kurucu ortak hem de ürün tasarım başkanı olan Elon Musk, ilk olarak Tesla Roadster’i üretti ve yaklaşık olarak 2500 adedini 31 ülkede sattı. Daha sonrasında, farklı modeller geliştirmeye devam eden Musk, diğer şirketlere de altyapı desteğinde bulundu. Tüm bunların üzerine bu sektördeki pazarı kanıtlayan Musk, Tesla için uzun dönemli yatırımcılar bulmayı başardı.
4. SolarCity
Evlere, iş yerlerine ve devletlere güneş enerjisi sistemini kurarak oradan ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlayan şirket, 2006’da kuruldu. 15.000 çalışana sahip SolarCity, kurulum, finansal ve sistem takibi gibi birçok alanda sorumluluğu üstlenerek hizmet veriyor. Estetik dizaynıyla da ilgi çeken güneş panelleri, müşterilerini kurulum için hiçbir ücrete tabii tutmayarak geleceği maliyetsiz bir şekilde önümüze sunuyor. Geçtiğimiz günlerde Tesla’yla birleşen şirket, büyük işlere adım atacağa benziyor.
5. OpenAI
Tüm dünyayı inatla yapay zekaya karşı uyarmaya devam eden Musk, yapay zekanın dünyanın sonunu getireceğine ve insanlığı yok edeceğine yürekten inanıyor. Bu sebeple, kar amacı gütmeyen OpenAI şirketini kuran Musk’ın amacı, insanlığa yardımcı olabilecek ve dost olabilecek yapay zeka araştırmaları yapmak ve bunları geliştirmek. Bu konuda, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’le de tartışmaya giren Musk’ın sonuna kadar savunduğu tek şey, yapay zekaya karşı dikkatli olmamız ve onun yanlış ellere geçmesini engellememiz.
6. Hyperloop // Boring Company
Elon Musk’ın belki de kendisine göre “en kolay” projesi trafikte sıkılmasının ardından faaliyet göstermeye başladı. Yeraltından tüneller kazarak California’daki trafik problemini azaltmayı hedefleyen Elon Musk’a, geçtiğimiz günlerde bir diğer girişimci olan Richard Branson da ortak oldu. Tünellerin prototiplerini internete sundu. 600 km hıza ulaşan tüneller, yine gelecekten bir senaryoyu gözler önüne seriyor.

Sıradaki Projesi:

Çılgın Proje:

Şu anda Dünya üzerinde en hızlı yolculuk biçimi aşikar bir şekilde uçaklar. Peki, bunun üzerine nasıl çıkılabilir? Elon Musk’a göre buradaki cevap, uzay yolculukları için kullanılan roketlerin, Dünya üzerinde hizmete girmesi oluyor. Dünya üzerindeki her yer 1 saatin altında olacak şeklinde bir açıklama yapan Elon Musk, projesine güveniyor.

Öne Çıkan Nitelikleri

Hümanist, girişimci ve konuşmaktan çok okumayı seven ve tavsiye eden bir kişilik.

Tuhaf Alışkanlıkları

Gerçek dünyanın Tony Stark’ı (Iron Man) olduğu düşünülen Elon Musk, günde ortalama 6 saat uyuyormuş ve bu kadar az uyumasının sebebini de uyumayı imkânsız hale getiren az ilmekli (200 ilmek) çarşaf kullanmasına bağlıyormuş.

Dönüm Noktası

Bilgisayarının yanında verilen ve normalde insanların 6 günde bitirebileceği kitabı 3 saatte bitiren Musk, kendi kendini yazılım ve kodlama konusunda eğitmiştir.12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli uzay oyununu PC ve Office Technology dergisine yaklaşık 500 dolara satarak ilk yazılım satışını yaptı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T