Teknoloji Nedir?

0

Teknoloji, araçlar yaratma, işleme eylemleri ve materyallerin çıkarılmasına yönelik bir bilgi bütünüdür. Biz teknolojiyi kullanmak kısaca günlük yaşamlarında çeşitli görevleri başarmak için; teknolojiyi günlük hayatımızı kolaylaştırmak için kullanılan ürünler ve işlemler olarak tanımlayabiliriz. İnsanları herhangi bir teknolojik sistemin en önemli parçası haline getirerek yeteneklerimizi genişletmek için teknolojiyi kullanıyoruz.
Teknoloji aynı zamanda problemleri çözmek için kullanılan bir bilim uygulamasıdır. Ancak, teknolojinin ve bilimin belirli görevleri yerine getirmek veya sorunları çözmek için el ele çalışan farklı konular olduğunu bilmek hayatidir.
Teknolojiyi günlük hayatımızda yaptığımız hemen hemen her şeye uygularız; Biz teknolojiyi iş yerinde, haberleşme, ulaşım, öğrenme, üretim, veri güvenliğini işletmeler ölçekleme ve daha fazlasında kullanıyoruz. Teknoloji, araçları, malzemeleri ve sistemleri içeren insan bilgisidir. Teknolojinin uygulanması tipik olarak ürünlerle sonuçlanır. Teknoloji iyi uygulanırsa, insanlara fayda sağlar, ancak kötü amaçlı nedenlerden dolayı kullanılırsa bunun tersi geçerlidir.

Birçok işletme rekabetçi kalmak için teknolojiyi kullanıyor, teknolojiyi kullanarak yeni ürünler ve hizmetler yaratıyor ve bu ürünleri ve hizmetleri müşterilerine zamanında ve bütçe dahilinde sunmak için teknolojiyi kullanıyorlar. Bunun güzel bir örneği, Apple ve Samsung gibi cep telefonları şirketleri, bu mobil imparatorluklar, rekabetçi kalmak için yeni akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar oluşturmak için ileri teknoloji kullanıyor. Bu rekabet avantajı, ileri teknoloji kullanılarak kazanılmaktadır.

Lazer epilasyonda son teknoloji nedir

Lazer epilasyonun vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en etkili yoludur. Lazer epilasyonda son teknoloji nedir . Türkiye Acısız lazer epilasyon cihazlarıyla 2009 yılında Soprano diode lazer cihazları sayesinde tanıştı, bu cihazlara tarafımızca “Ütüleme Epilasyon” markası verildi ve cok kısa zamanda en çok tercih edilen lazer epilasyon cihazları oldu.

Teknoloji çeşitlerini sıralandıralım.

Gelişen Teknoloji

Teknoloji dinamiktir; Gelişmeye devam ediyor çünkü teknolojiye olan ihtiyaç ve taleplerimiz değişmeye devam ediyor. Sanayi çağından (sanayi devrimi) bilgi çağına geçtik. Sanayi çağında, büyük miktarda sermayeye sahip şirketler rekabet avantajı elde etmek için pahalı teknolojik araçları kullanma potansiyeline sahiptir.
Basit bir örnek alalım ve teknolojinin nasıl geliştiğini görelim.

Teknoloji ve tasarım nedir ?

Teknolojiyi çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanıyoruz, bu yüzden teknoloji farklı şekillerde geliyor. Aşağıda günlük olarak kullandığımız farklı teknoloji türlerinden bazılarını listeledik.

Mimari demek sadece ev veya inşaat ile ilgili demek değildir. Mimari yapılarla alakadar olur. Eğer öğrenciye kare bir şeklin üzerine üçgen koyup ev yaptım demeyi öğretirseniz, öğrenci mimari tasarımın evden ibaret olduğunu sanmaya başlar. Ve hayatının geri kalanında mimariyi bütün olarak düşünmez. Mimari yaklaşımda düşünceleri daralır ve bencilleşir.

İnsanlara mimari tasarımın estetik kaygılar taşımak olduğunu benimsetmelisiniz. Yapılara neden nasıl sorularını sormalılar. Neden burası böyle yapılmış, şurasını nasıl yapmışlar gibi meraklanmaları gerekir.

İletişim Teknolojisi

Bu, bilgi veya verileri bir yerden diğerine veya bir kişiden diğerine iletmek için teknik araçlar kullanan bir sistemdir. İletişim herkes için günlük bir esastır; fikir iletmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve duyguları ifade etmek için kullanılır. İnsanlar, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişimde kalmak için telefonlar, bilgisayarlar, e-postalar, faks veya mesajlaşma araçları gibi iletişim teknolojisi araçlarını kullanır. İşletmeler, bir iş yerinde bilgi akışını kolaylaştırmak, karar vermede yardımcı olmak, müşteri ihtiyaçlarına ve isteklerine hizmet vermek, hedeflenen tüketicilere yeni ürünler veya hizmetler sunmak ve daha pek çok şey için iletişim teknolojisi araçlarını kullanır.

lazer epilasyonda son teknoloji nedir

İnşaat Teknolojisi Teknoloji Tasarım Nedir ?

Bu, temel ve ileri yapılar inşa etmek için kullanılan ileri yöntem ve ekipmanın incelenmesidir. Bir tür binalar ve köprüler gibi ağır mühendislik yapıları içerir. Yapı yöntemleri, bir yapı oluşturmak için çeşitli teknolojik ürünleri kullanır. Arazi hazırlamak için ağır traktörler gibi inşaat teknolojisi araçlarının kullanımı, 2D ve 3D formatındaki yapılar için dijital tasarımlar oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım yazılımı üretir. Bu araçlar, diğerleri ile birlikte, inşaatçıların bir projeyi zamanında, bütçe dahilinde ve asgari kazalarla verimli bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olur.

Yardımcı Teknoloji

Yardımcı teknoloji, engelli kişiler tarafından gerçekleştirilmesi zor veya imkansız olan belirli görevleri gerçekleştirmek için kullanılır. “Yardımcı” terimi, fazladan yardım sağlamak anlamına gelir. Yardımcı teknoloji birçok yönden kullanılıyor, okullarda Otizmli öğrencilerin daha iyi öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılıyor, engelli olan kişilerin, ayrıca yazamayanlar için konuşma tanıma uygulamalarının kullanımıyla hareket etmelerine yardımcı olmak için kullanılıyor. Bu teknolojiyle öğrenci, bir bilgisayarı kullanabilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Teknolojideki ilerlemeden ötürü, birçoğunun imkansız olduğu düşünülebilecek görevleri yerine getirmeye yardımcı olan çeşitli yardımcı teknolojilerimiz vardır.

Tıbbi Teknoloji

Bu, insan yaşamını genişletmek ve geliştirmek için kullanılan teknoloji türüdür. Medikal teknoloji hastanın ağrılarını azaltır ve yaralanmaya özen gösterir. Gelişmiş ülkeler, sağlık teknolojilerinde tıbbi teknolojinin kullanılmasından yararlanmıştır ve bu, gelişmiş ülkelerdeki insanların gelişmekte olan ülkelerdeki insanlardan daha uzun süre bırakmalarının nedenini açıklamaktadır. Medikal teknoloji, enfeksiyonları teşhis etmek, hastalıkları tedavi etmek ve insanları etkileyen hastalıkları vb. Araştırmak için kullanılır.

Bilgi Teknoloji Nedir ?

Bilgi Teknolojisi, bilgi depolamak, aktarmak ve işlemek için kullanılan bir dizi donanım ve yazılım aracıdır. Bilgi teknolojisi araçları, doğru kişilere doğru bilgiyi doğru zamanda sağlamada yardımcı olur. Bir kuruluştaki bilgi çalışanları, çeşitli görevleri tamamlamak için bilgi teknolojisini kullanır ve bunlar arasında; Karar vermeyi kolaylaştıran bilgilerin aktarılması bir kuruluş içinde müşteri hizmetlerini iyileştirin ve çok daha fazlasını yapar. Bu bilgi çağında, doğruluk ve verimin sağlanması için bilgi sistemlerinin yönetilmesi zorunludur. Bankalar gibi büyük finansal kuruluşlar, tüm işlerini yürütmek ve müşterilerine hizmet etmek için bilgi teknolojisini kullanırlar.

İş Teknolojisi

Bu, bir işletmeyi yürütmek ve çeşitli işletme işlemlerini geliştirmek için kullanılan teknolojidir, normal olarak bir yazılım ve donanım kombinasyonundan oluşur. Birçok işletme büyümesini ölçeklendirmek için teknolojiyi kullanıyor. Küçük işletmeler teknolojiyi, köklü firmalarla rekabet etmenin yeni yollarını oluşturmak için kullandılar. Bir dereceye kadar, bazı işletme teknolojileri küçük bir şirketin büyük bir şirket gibi görünmesini sağlayabilir.

Eğitim Teknolojisi

Eğitim teknolojisi, sınıf içinde veya dışında çeşitli teknolojik süreçler ve kaynaklar yaratarak ve yöneterek öğrencilerin performansını geliştirmeyi amaçlar. Bireyleri daha derin bir anlayış ve bilgi edinmeye hazırlayan akademik bir disiplindir. Araştırma, tasarım, değerlendirme ve kullanım yoluyla sorunlara nasıl çözüm üretebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olur. Eğitim teknolojisi, öğrenme yöntemimizi geliştirmeye yardımcı olur, eğitim teknolojisinin yararlarından bazıları şunlardır:
– Öğrencileri motive eder ve bireysel öğrenmeyi teşvik eder.
– Eğitim materyallerine kolay erişir
– Öğrencilerin oyunlaştırma yoluyla yeni konular ve dil öğrenmelerine yardımcı olur.

Yazar: Çetin BICAKCI

Kaynak: Özlem BAKIR 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T