Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları

1

Gelecekte, hızla büyüyen Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları nelerdir?

Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları

Kuantum Simülasyonu

Kısır döngü gibi görünebilir ama nasıl ki kuantum mekaniğini anlamak bize kuantum bilgisayarlarını kazandırdıysa bilim insanları aynı kuantum bilgisayarları sayesinde kuantum sistemlerini simüle etmeyi ve daha iyi anlamayı umuyorlar. Günümüzün bilgisayarları kuantum etkilerinin simülasyonlarını yürütebiliyor ama kuantum sistemleri o derece karmaşık ki, bu bilgisayarlar çok yavaş kalıyor. O yüzden de, kuantum mekaniğinin alışılmadık dünyasından kopup gelen bu bilgisayarların, kuantum sistemlerini simüle etmede çok daha iyi olması ve bilim insanlarına yeni içgörüler sunması hiç şaşırtıcı değil.

Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları

Görüntü Arama

İnsanlar ağaç, göl ve kedi gibi tanıdık nesneleri, fotoğrafa bakar bakmaz tanıyabiliyor. Bilgisayarlara aynısını yapmayı öğretmekse çok zor bir programlama işi çünkü kediyi kedi yapanın ne olduğunu tanımlamak güç. Fakat bunun gibi makine öğrenimi görevleri kuantum bilgisayarların doğal kullanım alanı. Google daha şimdiden görüntü analizine büyük bir yatırım yaparak görüntü aramayı daha verimli hale getirmeye çalışıyor. Fotoğraflardaki arabaları tanımanın öğretildiği bir kuantum bilgisayarının, bu görevi sıradan bir bilgisayarın yapamayacağı kadar hızlı yaptığı görüldü.

Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları

Radyoterapi Optimizasyonu

D-Wave Systems’a göre, D-Wave 2X bilgisayarı geleneksel bir bilgisayara bağlayarak radyoterapide optimizasyon sağlamak mümkün. Bu tedavi tümörleri hedef alırken vücudun geri kalanının zararlı radyasyona daha az maruz kalması için, birden çok ışını kesiştiriyor. Radyoterapi optimizasyonu için binlerce değişken var. Bu yüzden de geleneksel bir bilgisayarda çok sayıda olasılığı değerlendirmek gerekiyor. Oysa bir kuantum hızlandırıcı bilgisayar, simülasyon için en olası senaryoyu belirleyebiliyor.

Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları

Gökbilim

NASA‘nın dünyanın en büyük kuantum bilgisayarlarından birinin ortak sahibi olduğu düşünülürse, gökbilimin bu yeni bilgi işlem türünden en çok fayda sağlayacak alanlardan biri olması hiç şaşırtıcı değil. Uzay ajansı, kuantum hesaplamanın uzayın keşfine yardım edebileceği birden çok yöntem belirlemiş durumda ama bunların birçoğu için resmen samanlıkta iğne aramak denebilir. Bunun klasik bir örneği, yaşanabilir ötegezegen arayışı. Bunlar uzak yıldızların ideal uzaklıktaki yörüngelerinde dönen ve yaşam barındırma olasılığı bulunan Dünya benzeri gezegenler.

Kuantum Teknolojisi Kullanım Alanları

Şifre Kırma

Evrensel bir kuantum bilgisayarı, geleneksel bilgisayarlar için aşırı zaman alıcı bir iş olan, büyük sayıların faktöriyelini alma işlemini kolayca yapabilir. Günümüzün şifreleyicileri bu işlemin zorluğuna güveniyor ama genel amaçlı kuantum bilgisayarları hayata geçince tüm şifreli mesajlar ortalığa dökülecek. Bu, güvenlik kurumları için yararlı olabilir (özellikle terörizmle ve organize suçla mücadelede) ama siber suçluların da elini güçlendirebilir. Neyse ki kuantum teknolojisi bir yandan günümüzün şifreleme tekniklerini geçersiz kılarken bir yandan da kuantum kriptografiyle onun yerine yenisini koyuyor.

Kaynak: How It Works

1 yorum
  1. Mehmet diyor

    Kuantum bilsayarlarının gelecekte birçok işte kullanılacağı muhakkak.Bir kuantum bilsayarına sahip olmak isterdim.Böyle faydalı bilgileri bizimle paylaştğınız için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T