Nikola Tesla (1856-1943)

0

Radyo teknolojisi, elektromanyetik motorlar, alternatif akim gibi bilim ve teknolojiyi kökten değiştiren birçok icada imza attı, kendisini elektriği kablosuz aktarmanın yollarını keşfetmeye adadı. 300’e yakın patenti olduğu, onlarca hatta belki de yüzlerce icadının da patentini almadığı biliniyor.

Hangi Dahilerden Etkilendi ?

-Johann Wolfgang von Goethe

-Hint keşiş ve filozof Swami Vivekananda (kendisi aynı zamanda bir dahiydi)

-Wolfgang Amadeus Mozart

-Johann Sebastian Bach

-Voltaire

Ödülleri: 5 Ülkeden Şövalyelik Unvanı, 5 Madalya

Uzmanlık Alanları: Fizik, Matematik, Felsefe, Elektrik ve Mekanik Mühendisliği

Kütüphanesindeki Kitap Sayısı: 1171

Öne Çıkan Nitelikleri

8 lisan bilen bir felsefe tutkunu olmasının yanı sıra son derece çabuk öğrenebilen,görsel hafızası olağanüstü güçlü bir insandı. Hümanist biri olsa da yalnızlığı sevdiği için insanlarla ilişkilerinde mesafeyi her zaman korudu. Ancak son derece yüksek özgüveni ve gelişmiş sosyal becerileri sayesinde insanlarla bir araya geldiğinde iletişim kurma konusunda bir len sıkıntı yaşamazdı.

Otobiyografisinde; “Bir fikir oluştuğu anda önce onu hayalimde canlandırır; yapısını zihnimde değiştirir, geliştirir ve çalışacak hale getiririm. Tüm bunları zihnimde yapıyorum” diyordu; “Bir denge sorunu varsa örneğin onu da görür, not alırım.” Ardından zihnindeki modeli gerçeğe dönüştürdüğünde tam da hayal ettiği gibi çalıştığını görürdü. Bunun doğuştan gelen bir yetenek olmadığını, çocukken hafızasını böyle geliştirdiğini söylüyordu; “Bunu ve mantıksal düşünce süreçlerinde iddialı olmamı annemin çocukluk yıllarımda verdiği eğitime borçluyum.

Paranın onun için hiçbir önem yoktu,i buluşlarının insan yaşamına sağlayacağı faydalara odaklanıyordu.

Günlük Yaşamı

Günün, uykuda geçirdiği birkaç saati ve yürüyüşlerinden arta kalan tüm zamanında kendisini araştırmaya ve çalışmaya adardı. Bir keresinde 84 saat boyunca hiç ara vermeden çalıştığı biliniyor. Hayallerini gerçeğe çevirebilmek için ölene dek çok çalışacağını, bunun için hayatın bazı zevklerinden vazgeçmesi gerektiğini dile getiriyordu. Sabahları 09.00’da çalışmaya başlar, akşam yemeğini saat 20.00’da yerdi.

Uyku ve Beslenme

Günlük 2-4 saat arası uyuduğu bilinen Tesla uzun yaşamak istediği için sağlıklı besleniyordu. Küçük öğünler halinde, az yemesiyle ünlüydü. Su ve süt içmeyi sever, her gün bolca tüketir, ağırlıklı olarak sebze yemeyi tercih ederdi.Asitli yiyeceklerden uzak durur, balık ve kırmızı eti nadiren tüketir, protein ihtiyacını yumurtadan karşılar, patatesi çok severdi; “Patatesde harikadır.ğerli mineral tuzlar içerir.”

İnsan vücuduna zarar veren ve erken öldüren şeylerin başında aşırı yemenin geldiğini düşündüğü için az ve sağlıklı beslenmek onun için önemli şeylerden biriydi.Kafeinli içeceklerden uzak dursa da günün viskisini yudumlayacağı kısmını hiç atlamazdı.Röportajlarında,bunun hayatındaki nadir lükslerden biri olduğunu dile getiriyordu.

Fiziksel Aktiviteler

Tüm yaratıcı insanlar gibi o da düzenli olarak her gün doğada ya da parkta uzun bir yürüyüşe çıkar (10-12 km), her yere yürüyerek gitmeyi tercih eder ve o esnada yeni icatları üzerinde düşünmeyi severdi. Ayrıca kendisine özgü bir egzersiz geliştirdi. Her gece uyumadan önce başparmaklarını 100’er kere oynatıyor, böylece beyin hücrelerini harekete geçirdiğini söylüyordu.

Bir de banyo egzersizi dediği şeyi yapar; önce sıcak bir banyo ve ardından gelen soğuk bir duşla daha zinde hissettiğini anlatırdı. Kendisiyle 77 yaşındayken yapılan bir röportajda şöyle dedi; “Mükemmel sağlık seviyesindeyim. Hayatımda hiç bu kadar iyi hissetmemiştim. Güçlü, enerjik ve zihinsel anlamda zirvede olduğumu hissediyorum.”

Tuhaf Alışkanlıklar

Aslında Tesla baştan aşağı tuhaf bir adamdı. Sosyal yaşamı genellikle kendi seçtiği birkaç kişiyle sınırlı olur, vaktinin çoğunu çalışarak ya da okuyarak geçirmek istediği için kadınlarla ilişki kurma çabasına girmez, hatta bundan kaçınırdı. Toplumdan uzak ve yalnız yaşıyor olması sayesinde hiçbir zaman odaklanma sorunu yaşamadığını ima ediyordu; “Yalnız kalabilmek yeter. icatların sırrı bunda yatıyor.”

Dönüm Noktası

Tesla, dehasını erken çocukluk yılların da annesinden aldığı eğitimle şekillendirmeye başlamış olsa da  5 yaşındayken suyun hareketinden enerji elde edilebileceğini fark ettiğinde geleceğine yön verecek bir adım attı. Ağaç kütüklerinden çark yapıp bu fikrini test etti ve böylece hayata geçirdiği ilk icadının mükemmel şekilde çalıştığını görmüş oldu.

Kitapları, Doğu Felsefesi ve Satranç

Tesla tam bir kitap kurduydu. O kadar çok lisan öğrenmiş olmasının sebebi de buydu aslında. Farklı dillerde yazılmış çalışmaları okuyabilmek için üşenmeyip o dili, ne kadar zor olsa da mutlaka öğrenirdi. Son derece hızlı öğrenebilen biri olduğu için zaten bu konuda pek sıkıntı yaşadığı da söylenemez.

Az uyumasının sebebi de kitap tutkusuydu. Özellikle gece saatlerinde okumayı seviyordu. Dahası, okuduğu her şey hafızasına öyle bir kazınırdı ki ihtiyaç duyduğunda o bilginin kitabın hangi bölümünde olduğunu bile hatırlayıp ezberden aktarmaya başlardı.

Doğu felsefesinin hayatında ayrı bir yeri vardı. Bu etkiyle evrene daha derin, farklı bir perspektifle bakmayı öğrenmiş, maddenin aslında enerji olduğu sonucuna varmıştı. O sırada Einstein bunun bilimsel bir gerçek olduğunu henüz ispatlamamıştı. Çok iyi bir satranç oyuncusu olan Tesla’nın kumara da düşkün olduğu biliniyor.

Kaynak: Popular Science

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T