Starship (SpaceX)

0

Daha önce Big Falcon Rocket (BFR) adı ile bilinen Starship ve Super Heavy, ABD’li uzay şirketi SpaceX tarafından geliştirilen bir bileşik fırlatma sistemi. Hedefi ise bizleri Mars‘a ve daha ilerisine götürmek. İlk defa 2016’da şirket CEO’su Elon Musk tarafından tanıtılan bu sistem altta Super Heavy adında dev bir roket, üstte de 100 kişi kapasiteli bir uzay aracından oluşuyor.

Musk’ın nihai hedefi Mars‘ı kolonize etmek. Bunun için de doğru aracın Starship ve Super Heavy olduğunu iddia ediyor. Bu araçlar SpaceX’in yaklaşık 10 yıldır işlettiği Falcon roket filosunda yer alıyor. Tüm parçaları tekrar kullanılabilmek üzere üretilmiş (yani havalandıktan sonra görevlerini tamamlayıp tekrar yere inebiliyorlar). ikisi birleştiğinde tüm zamanların en güçlü roketi olacak ve 1960 ve 70’lerde NASA‘nın Ay‘a insan göndermek için kullandığı Saturn V roketini geçecekler.

Toplam yüksekliği 118 metre olan uzay aracı Dünya yörüngesine 100.000 kilogram yük taşıyabilecek. Roketin alt kısmı, yani Super Heavy, 63 metre yüksekliğinde. Görevi, Starship uzay gemisini uzaya taşımak. Onu uzaya bıraktıktan sonra Dünya‘ya geri dönecek. Starship yörüngede oraya daha önceden gönderilmiş bir yakıt istasyonundan yakıt ikmali yapacak ve Mars‘a olan yolculuğuna başlayacak.

İlk görevin insansız, sonraki görevlerin insanlı yapılması planlanıyor. Mars‘a geldiğinde atmosfere girecek ve dikey olarak iniş yapacak. SpaceX geri dönüş için kullanacağı yakıtı Mars‘ta üretmeyi planlıyor. Bunun için de yüzeyin altındaki buz tabakası kullanılacak.

Kargo görevlerinin 2020’de başlaması planlanıyor. Elbette henüz yanıtlanmamış birçok soru var. Ancak firma tüm bu soruları yanıtlamak için canla başla çalışıyor ve günün birinde belki de başarılı olacaklar.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T