Tarihe Yön Veren Bilim İnsanları

0

Tarine yön veren bilim insanları ve insanlığa neler kattıkları hakkında, tarihe yön veren bilim insanları ve kısa bilgileri.

Albert Einstein (1879-1955)

Hümanist, sosyalist, insan hakları savunucusu ve müzisyen olan Albert Einstein, modern fiziğin doğuşuna öncülük etti: Uzay-zamanın sırlarını keşfedip kütle-çekiminin nasıl çalıştığını buldu.

Fizik, matematik ve felsefeyle ilgilenen Einstein, 1915’te yayımladığı Genel Görelilik Kuramı sayesinde 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır.

Marie Curie (1867-1934)

Erkeklerin dünyasında kendisini ve araştırmalarını bir kadın olarak sergilediği dirayetli, güçlü,kararlı ve dik duruşa rağmen utangaç olduğu, bu nedenle vaktini laboratuvarında geçirmeyi tercih ettiği bilinen Marie Curie, radyoaktif özelliğe sahip elementleri buldu, radyumu ve polonyumu keşfetti.

Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın, ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olma unvanına sahiptir.

Galileo Galilei (1564-1642)

Adı bilim devrimiyle anılan Galileo, fizik, astronomi ve astroloji alanında da bir çok çalışma yapmasının yanı sıra bu konularda felsefi görüşlere de sahiptir.

1597’de askeri amaçla da kullanılabilen pusulayı ticari olarak piyasaya sunan Galileo, 1600’lerde ilkel bir termometre ve insanların kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç icat etti.

1609’da Hollanda’da teleskopun icat edildiğini öğrenmesinin ardından kendisini daha gelişmiş bir teleskop üretmeye adayan Galileo, ürettiği bu teleskopla bir teleskobu astronomik amaçla kullanan ilk bilim insanı oldu.

Nikola Tesla (1856-1943)

8 lisan bilen bir felsefe tutkunu olmasının yanı sıra son derece çabuk öğrenebilen,görsel hafızası olağanüstü güçlü bir insan olan Nikola Tesla, radyo teknolojisi, elektromanyetik motorlar, alternatif akim gibi bilim ve teknolojiyi kökten değiştiren birçok icada imza attı, kendisini elektriği kablosuz aktarmanın yollarını keşfetmeye adadı.

300’e yakın patenti olduğu, onlarca hatta belki de yüzlerce icadının da patentini almadığı biliniyor.

Isaac Newton (1642-1726)

Gelmiş geçmiş en büyük polimatlardan biri olan Isaac Newton birbirinden farklı birçok dalda araştırma buluş yaparken kendisini tamamen çalışmalarına adamasıyla ünlüydü.

Hareket yasalarını tanımladı, yerçekimi teorisini yarattı. Optik alanında buluşlar yapıp aynalı teleskopların gelişimine öncülük etti. Klasik mekaniğin temellerini attı, bilimsel devrimi başlatan en büyük isimlerinden biri oldu.

Thomas Alva Edison (1847-1931)

Amerikalı mucit ve işadamı. Pek çok önemli cihaz ve makine icat etmiştir. Edison, dünyada en çok patent alan üç kişiden biridir. Sinema makinesi, karbonlu mikrofon, gramofon ve elektrikli otomobil gibi 1093 adet icat yaptı.

Daha fazlası çok yakında…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T