Teleskobun Tarihçesi

4

Bu görsel büyütme aygıtının  bir yüzyıldan diğerine nasıl geliştiğini keşfedin. Karşınızda teleskobun tarihçesi

Teleskobun Tarihçesi

Hollandalı Perspektif Camı (1608 )

Almanya doğumlu gözlükçü Hans Lippershey, 3 kat yakınlaştırma gücüne sahip ilk mercekli teleskobun mucidi olarak biliniyor. Bu aygıta Hollandalı perspektif camı deniyordu.

Teleskobun TarihçesiGalileo Teleskobu (1610)

Galileo Galilei, Lippershey’in tasarımını kusursuzlaştırarak 33 kat büyütme gücüne sahip bir teleskop üretti. Bununla Venüs’ün safhaları ve Jüpiter’in aylarından bazıları gibi büyük keşiflere imza attı.

Teleskobun TarihçesiNewton Teleskobu (1668)

İlk aynalı teleskop , ışığın aslında bir renk tayfından oluştuğunu bulan Isaac Newton tarafından geliştirildi. Newton‘un teleskobu içbükey birincil aynaya ve düz, diyagonal bir ikincil aynaya sahipti.

Teleskobun TarihçesiCassegrain Teleskobu (1672)

Rahip Laurent Cassegrain aynalı içbükey birincil ayna ve dış bükey ikincil ayna kullanarak yeni bir aynalı teleskop tasarımı geliştirdi. Böylece ışık birincil aynadaki delikten geçip göz merceğine düşüyor.

Teleskobun TarihçesiAy’ın İlk Fotoğrafı (1840)

John William Draper 1840’ta Ay‘ı ilk kez fotoğrafladı. Daguerotip sürecini ve 13 cm çaplı mercekli bir teleskop kullanarak 20 dakikalık uzun pozlamayla fotoğraf çeken Drapaer, astrofotografinin babası oldu.

Teleskobun TarihçesiHooker Teleskobu (1917)

Los Angeles’taki 2,5 metre çaplı Hooker Aynalı Teleskobu 1948’e kadar dünyanın en büyük teleskobuydu. Edwin Hubble 1924’te bu teleskopla Samanyolu dışındaki galaksileri gözlemledi ve evrenimizin genişlemekte olduğu sonucuna vardı.

Teleskobun TarihçesiOtomatik Teleskop (1967)

Arthur Code ve diğer araştırmacılar ilk mini bilgisayarlardan birini 20 cm çaplı bir teleskobu kontrol etmek için kullandılar. Sistem, delikli kağıt bant kullanarak sabit bir yıldız dizisini ölçüyordu.

Teleskobun TarihçesiHubble Uzay Teleskobu (1990)

NASA‘nın Discovery uzay mekiği, Hubble Uzay Teleskobu‘nu 1990’ın Nisan ayında alçak Dünya yörüngesine yerleştirdi. Bu, uzay gözlemleri için spektograf ve fotometre dahil beş ayrı bilimsel aygıt içeren bir aynalı teleskop.

Teleskobun TarihçesiKeck Teleskopları (1993)

Keck teleskopları, Mayıs 1933’te hizmete giren iki adet 10 metre çaplı aynalı teleskop. Bunlar Hawaii’de Mauna Kea’daki WM Keck Gözlemevi’nde bulunuyor. Dev aynaların her biri bilgisayarla kontrol edilen ve hareket ettirilen daha küçük bölümlerden oluşuyor.

Teleskobun TarihçesiBüyük Binoküler Teleskop (2005)

Arizona’daki Büyük Binoküler Teleskop dünyanın en gelişmiş optik teleskoplarından biri. 2005’te inşa edilen teleskobun 8,4 metre açıklığa sahip iki aynası var. Aygıtla gözlemlenen ilk nesne 88 milyon ışık yılı uzaktaki NGC 2770 sarmal galaksisiydi.

İlginizi Çekebilir

Teleskoplar

Teleskop Çeşitleri

Optik Teleskop

Radyo Teleskoplar

Yüksek Enerjili Parçacık Teleskopları

Kaynak: How It Works

4 Yorumlar
  1. Burak diyor

    Ülkemiz olarak keşke böyle şeylerde biraz ilerme kaydetsek..

  2. SAID diyor

    Çok işime yaradı sizin sayenizde projeden yüz aldım teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T