Solar Orbiter (Güneş’e Yolculuk)

0

Güneş‘i ve iç katmanlarını yüksek çözünürlük kalitesinde izlemeye hazırız! Tabii bunun için daha önce hiç denenmiş bir şey yapıp ona çok ama çok yaklaşmamız gerekecek.

Avrupa Uzay Ajansı’nın NASA ile ortaklaşa yürüttüğü Solar Orbiter insansız uzay aracı projesi Güneş‘in 42 milyon km yakınında faaliyet gösterecek bir araştırma uydusu. Bize hayat veren yıldızımıza, gezegenimizin ona olan uzaklığının beşte biri ölçeğinde yaklaşmak, Güneş‘ten yayılıp bize ulaşan radyasyonun 13 katına maruz kalmak demek. Ayrıca güneş patlamalarının ne zaman yaşanacağını da bilinmediği için her an büyük bir patlamanın etkisi altında kalabilir.

Üç yıl sürecek yolculuğunun sonunda görev yerine ulaşacak olan uydunun ilk yörüngesi 168 gün olarak belirlendi. Bu sırada inanılmaz sıcaklığa meydan okuyarak Güneş‘in keşfedilmemiş özelliklerini yakından inceleyip, bazı büyük sorulara yanıt arayacak. Güneş‘e dönük yüzü özel bir kalkanla kaplı olan araç,üzerindeki ısısavarlar sayesinde kendisini serin tutmayı da başarabiliyor.

Solar Orbiter’in odaklanacağı öncelikli konu Güneş‘in manyetik balonu. Tüm Güneş Sistemi‘ne yayılan heliosfer adlı bu manyetik koruma kalkanı nasıl oluştu? Ve yıldızımız bu kalkanı nasıl yönetiyor? Bu soruların yanıtlarına ulaşmak için önce aşağıdaki soruları biliyor olmamız gerek:

Güneş‘in manyetik alanı hangi sebeple oluştu?

• Güneş rüzgarlarının davranışlarını belirleyen şey nedir?

Güneş Sistemi‘ndeki gezegenlerin yıldızımızla ilişkisi heliosferdeki değişimleri nasıl etkiliyor?

• Güneş patlamalarının ortaya çıkardığı, heliosfer boyunca yayılan yüklü parçacık radyasyonu nasıl oluşuyor?

Güneş‘in kutup bölgelerini,180 km genişliğindeki bir bölgenin tüm detaylarını gösterebilecek kadar yüksek çözünürlüklü imajlar yaratarak izleyecek olan uydu, Dünya‘dan tespit edilmesi zor olan bu bölgelerin ilk kez yakından görülebilmesini sağlayacak.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T