Sharp Dağı (Mars)

0

Aeolis Mons (ya da daha çok bilinen adı ile Mount Sharp) Mars‘ın Gale Krateri’nin ortasında yer alan bir dağ. Gale Krateri, NASA‘nın Curiosity için iniş alanı olarak belirlediği bölge. Bu dağ yaklaşık 5.5 kilometre yüksekliğinde. Gale Krateri’nin genişliği ise yaklaşık 154 kilometre.

İkisinin de 3.8 milyar yıl önce, Mars yüzeyi korkunç meteor yağmurları ile dövülürken oluştuğu düşünülüyor. Merkezdeki çöküntüler meteor çarpmalarında sıkça görülen yeryüzü şekilleri. Çarpma noktasındaki kayalar çok sıkışıp arkasından dışarı fırladığında bu şekiller oluşuyor.

Sharp dağının yüksekliği Büyük Kanyon’un derinliğinin üç katı olsa da, Dünya‘nın en büyük dağları ile karşılaştırıldığında küçük kalıyor. Hele hele Mars‘taki boyutları 14 ile 22 kilometre arasında değişen diğer dev dağlarla karşılaştırıldığında, tam bir cüce olarak değerlendiriliyor. Mars‘taki en yüksek yeryüzü şekli olan Olympus Mons 22 kilometrelik yüksekliği ile Güneş Sistemi‘ndeki en büyük dağ.

Sharp dağı boyut olarak fazla büyük olmadığı için 40 yıl boyunca Mars‘ı araştıran bilim insanlarının çok fazla ilgisini çekmedi. Son zamanlarda doruklarında şüpheli tortul birikintiler keşfedilince ilgi arttı ve iniş alanı olarak seçildi.

Curiosity Mars‘ın yüzeyinde çalışmaya başladığı andan itibaren kraterin içinde toprak analizi ve farklı deneyler gerçekleştirerek Mars‘ta bir zamanlar su bulunduğunu kanıtladı ve gezegenin bir zamanlar yaşamı desteklemiş olabileceğine dair sağlam ipuçları verdi.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T