Mars’ta Yer Altı Suyu Ağı

0

Mars‘ta yer altı suyu ağı keşfedildi. Mars‘ın kuzey yarım küresindeki kraterlerde,  Mars‘ın geçmişte karmaşık bir yer altı suyu sistemine ev sahipliği yaptığını gösteren jeolojik izler tespit edildi.

Gökbilimciler, Mars‘ta birbiriyle bağlantılı eski yer altı göllerinin ve geniş yer altı suyu ağının varlığına dair izler bulunduğunu söylediler.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın Mars uydularının bulgularını inceleyen gökbilimciler, sonuçları “Journal of Geophysical Research” dergisinde yayımlanan çalışmada, Mars kraterlerinde tespit edilen jeolojik izlerin Kızıl Gezegen‘in geçmişte karmaşık bir yer altı suyu sistemine ev sahipliğini yaptığını gösterdiğini ifa etti.

Uyduların çektiği yüzey görüntülerini inceleyen bilim insanları, Mars‘ın kuzey yarım küresindeki derin krater çukurlarının tabanında görülen derin olukların, havuz biçimli vadilerin ve yelpaze biçimli tortul çökeltilerin geçmişte burada yer altı göllerinin ve bunları birbirine bağlayan geniş bir yer altı suyu sisteminin olduğunun kanıtı olduğunu belirtti.

Ayrıca Mars‘ta bulunan kil gibi minerallerin ancak uzun süre suyla temas sonucu oluşabileceğine dikkati çeken bilim insanları, bunun gezegende geçmişte büyük miktarda su bulunduğuna kanıt sayılması gerektiğini vurguladı.

Bilim insanları Mars‘ta 3-4 milyar yıl önce dev bir yüzey altı okyanusu bulunduğunu ve bunun yer altı sularıyla daha küçük yer altı göllerine bağladığını tahmin ediyor. Marstaki su varlığının Dünya‘dakine benzer bir canlı yaşamının izlerinin araştırılması açısından ipucu sağlayabileceği ifade edildi.

Kaynak: Sputnik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T