Kasei Valles (Mars)

0

Hemen güneyindeki Güneş Sistemi‘nin en büyük kanyonu Valles Marineris olmasa, daha kuzeydeki Kasei Valles bu unvana sahip olacaktı. 3,000 kilometre uzunluğunda, üç kilometre derinliğindeki bu kanyon yörüngede dönen uzay araçlarının kameralarında rahatça görülebiliyor.

Bazı yerlerde genişliği 300 kilometreye ulaşıyor ve Valles Marineris‘i geçiyor. Ancak boyut, Kasei Valles’i Mars‘ın  harikalarından biri yapan tek şey değil. 1.5 milyon kilometre karelik bu vahşi bölgenin tümü Mars‘ın tarihindeki en  vahşi doğa olaylarına şahit olmuş. Günümüzde onu rahatsız eden tek şey dev toz fırtınaları.

Ancak Mars‘ın atmosferi çok ince olduğu için bu toz fırtınaları kayaları aşındıracak ve vadiyi tekrar şekillendirecek kadar güçlü değil. Oysa durum 3 milyar yıl önce hiç de böyle değildi. Valles Marineris’i oluşturan tektonik depremler kuzeyde başka türlü bir kabus yaşatıyordu.

Yeraltı suyu yüzeye çıkıyor, volkanlar yüzünden eriyen buzlarla birleşiyor ve korkunç çamur ırmakları oluşturuyordu. Bu ırmaklar akarken kayaları aşındırıyor ve Kasei Valles’i yavaş yavaş oluşturuyordu. Görülen o ki bu korkunç erozyon Sacra Mensa’yı tamamen yok edememiş, ancak 100 kilometrelik Sharonov kraterinin güney çeperini paramparça etmiş.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T