Güneş Olmasaydı Ne Olurdu?

0

Güneş Olmasaydı Ne Olurdu? İnsanlık hayatta kalabilir miydi? Güneş yok olduğu andan itibaren işte bunlar olacak!

Karanlığa Gömülme (8 Dakika)

Dünya‘daki insanlar Güneş‘in yok olduğunu sekiz dakika sonra fark edecekler. Bu süre sonunda Dünya‘yı aydınlatan Güneş ışınları yok olacak ve tüm Dünya gece karanlığına gömülecek.

Çekim Yok (8 Dakika)

Dünya’yı bir iple bağlanmış, ortadaki sabit bir direğin etrafında dönen bir top gibi düşünün. Direk yok olduğuna göre aynen ipin kopması gibi Dünya ve diğer gezegenler uzayda düz bir çizgide ilerlemeye başlıyor.

Ay Nerede? (8 Dakika)

Yansıtacak Güneş ışığı olmadığı için artık uydumuz Ay‘ı göremiyoruz. Aynı şey Güneş Sistemi‘ndeki diğer nesneler için de geçerli. Sadece uzaktaki yıldızları görebiliyoruz.

Dondurucu Soğuklar (1 Hafta)

Artık içimizi ısıtacak bir Güneş‘imiz yok. Dünya‘nın ısısı bir hafta içinde -18 dereceye düşüyor. Dünya soğumaya devam ediyor ve canlıların büyük bir kısmı ölüyor.

Bitki Örtüsü Yok Oluyor (Birkaç Hafta)

Fotosentez için Güneş ışığı şart. Fotosentez sayesinde nefes alırken kullandığımız oksijen üretiliyor. Şu anda Dünya üzerinde bulunan oksijen birkaç bin yıl bizi idare edebilir ancak bu karanlık koşullarda bitkilerin hayatta kalması mümkün değil.

Hayatta Kalmayı Başaranlar (Birkaç Hafta)

Bütün bu problemler hayvanların da hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Besin zinciri değişiyor. Zayıf hayvanlar ölüyor, güçlüler ve yağmacılar hayatlarını bir süre daha sürdürebilirler.

İnsanların Kaçış Planı (1 Ay)

İnsanlık bu şartlar altında hayatta kalmak için Dünya‘nın çekirdeğine yakın derinliklerde sığınaklar inşa etmeli ve orada yaşamalı. Bir başka alternatif de hayatı destekleyen başka bir gezegene yerleşmek elbette.

güneş olmasaydı ne olurdu
Güneş olmasaydı ne olurdu?

Okyanuslar Donuyor (2 Ay)

Okyanuslar donmaya devam ediyor. Sıcaklık artık -240 derecede sabit. İronik bir gerçek: Okyanusların alt tabakalarında su binlerce yıl boyunca sıvı şeklinde kalmaya devam edebilir, zira üstteki buz tabakası izolasyon sağlayacaktır.

Büyük Ağaçlar Ayakta Kalıyor (Onlarca Yıl)

Güneş olmadığı için küçük bitkilerin hemen hemen tamamı yok oldu. Ancak büyük ağaçlar fotosenteze ihtiyaç duymadan onlarca yıl boyunca yaşamaya devam edebilir. Bunun nedeni metabolizmalarının yavaş işlemesi ve bol miktarda şeker depolamış olmaları.

Atmosfer Çöküyor (1000 Yıl)

Bir anda buz gibi soğuyan atmosferimiz donuyor ve Dünya yüzeyine çöküyor. Dünya uzaydan gelen tüm ışınlara, radyasyona ve meteorlara karşı savunmasız kalıyor.

Kendimize Bir Yıldız Buluyoruz (Milyonlarca Yıl)

Dünya sonunda bir yıldızın yörüngesine girip sabit bir şekilde dönmeye başlayabilir. Okyanus ve atmosferi tekrar ısınıp çözülür ve hayatı destekleyen özelliklerini tekrar geri kazanabilir.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T