Dünya’nın Yuvarlak Olduğunun Kanıtları

0

MÖ 500 civarında antik Yunanlıların çoğu gezegenimizin yuvarlak olduğuna inanıyordu. Ondan önce uzun süre boyunca Dünya‘nın düz olduğuna inanılmıştı. Disk modelini kabul etmemiz için, Güneş‘in ve yıldızların yörüngesini haritalamaya başlamamız ve spekülasyonlara matematik bilgimizi uygulamamız gerekecekti.

Dünya’nın Yuvarlak Olduğunun Kanıtları

Uzaydan Çekilen Fotoğraflar

Uydular, sondalar ve Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndan çekilen sayısız fotoğraf Dünya‘mızın güzel bir küre olduğunu gösteriyor. O kadar çok fotoğraf var ki Dünya‘nın düz olmadığının en önemli kanıtları bunlar.

Ay Tutulması Gölgeleri

Ay tutulması sırasında Dünya, Ay‘la Güneş‘in arasına giriyor. Dünya‘mızın gölgesi, küresel şeklinin bir sonucu olarak gözle görülür bir şekilde yuvarlak.

Farklı Takım Yıldızların Görülmesi

Dünya düz olsaydı nerede olursanız olun tüm yıldızlar aynıı şekilde görünürdü, ama gerçekler öyle değil: Dünya‘nın farklı yerlerinden bakınca farklı takım yıldızları görüyoruz.

Yükseğe Çıkınca Daha Uzağı Görüyoruz

Ne kadar yükseğe çıkarsanız o kadar uzağı görebilirsiniz. Bu, yeryüzünün kavisli olmasının sonucu. Düz bir Dünya‘da kavis olmayacağı için yüksekliğin fark yaratmaması gerekir.

Saat Dilimleri

Dünya düz olsaydı güneş ışığı her yere eşit olarak dağılırdı. Bu, saat dilimlerinin, hatta gece gündüzün oluşmayacağı anlamına gelirdi.

Daha fazlası çok yakında…

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T