Takım Yıldızları

1

Takım Yıldızları; Gökte, birbirine göre durumları her vakit aynı kalan, değişmeyen yıldızlar topluluğu. 

İnsanoğlu çok eski çağlardan beri gökyüzünü gözlemiş ve yıldız kürelerini belirli cisimlere ve yaratıklara benzeterek adlandırmıştır. Günümüzde gökyüzünde 88 takımyıldızı bilinmektedir. Takım yıldızları Latince birer kelimeyle adlandırılır. Milletler bu isimleri kendi lisanlarına çevirerek kullanmaktadır. 

Takımyıldızları burçlar olarak da bilinmektedir. Bütün gökyüzü 88 burca bölünmüştür. Gökyüzünün kuzey ve güney yarım kürelerini kapsayan 88 alandan her biri, bir takım yıldızını meydana getirir. Her yıldız, galaksi veya gök cismi, takım yıldızlarından birinin alanı içinde bulunur.

Kırk sekiz takımyıldızının adları ve konumları 17. yüzyılın başına kadar biliniyordu ve günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Geri kalan 40 takımyıldızının büyük bölümü 17 ve 18. yüzyıl astronomlarınca tarif edilmiştir.

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU)’nin 1945’teki çalışması sonucunda, bugünkü 88 takımyıldızının adı ve konumu üzerinde anlaşmaya varıldı.Halk arasında, zodyak (burçlar kuşağı) üzerinde yer alan 12 takım yıldıza ortak olarak “burçlar” adı verilmiştir. Zodyak, gökyüzünde güneş ve başlıca gezegenlerin yolu üzerinde bulunduğu tasarlanan hayali bir kuşaktır. Burçlar kuşağı olarak da bilinmektedir. 

Burçlar kuşağındaki takımyıldızlarının sınırları sabit olduğu dönemlerde, Güneş‘in bu takımyıldızlarının içinden geçiş tarihleri şöyledir: 

Koç (Aries) 21 Mart-19 Nisan 

Boğa (Taurus) 20 Nisan-20 Mayıs 

İkizler (Gemini) 21 Mayıs-21 Haziran 

Yengeç (Cancer) 22 Haziran-22 Temmuz 

Aslan (Leo) 23 Temmuz-22 Ağustos 

Başak (Virgo) 23 Ağustos-22 Eylül 

Terazi (Libra) 23 Eylül-23 Ekim 

Akrep (Scorpius) 24 Ekim-21 Kasım 

Yay (Sagittarius) 22 Kasım-21 Aralık 

Oğlak (Capricornus) 22 Aralık-19 Ocak 

Kova (Aguarius) 20 Ocak-18 Şubat 

Balık (Pisces) 19 Şubat-20 Mart 

Güneş‘in burçlara karşı olan durumunun değişmesi yüzünden, bugün burçlardan hiçbiri kendi adıyla anılan bölgede bulunmamaktadır. 

Ilım noktalarının yalpalamasından dolayı takım yıldızları doğuya doğru kaymış bulunmaktadır. Bu yüzden 20. yüzyılda Güneş, 1 Ocak’ta Oğlak’ta olmayıp Yay burcundadır. 

Kaynak: How It Works

1 yorum
  1. Hamido diyor

    Yazınızın sonundaki son 2 paragrafın doğruluğunu kanıtlayacak geçerli bir kaynak belirtmelisiniz. Kaynak olarak 3 adet ingilizce kelime göstermeniz de ayrı bir muamma.
    Takım yıldızların yerleri sabittir. Ta ki son gün gelip düzenin dağıtılacağı güne kadar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T