Wolf-Rayet Yıldızları

0

Wolf-Rayet yıldızları, evrimlerinin ileri aşamasında olan ve yıldız rüzgarı sebebiyle çok yüksek oranda kütle kaybeden yıldızlardır. Genellikle Güneş‘in 20-25 katından daha büyük kütlelere sahip olup, oldukça nadir nesnelerdir.

Wolf-Rayet yıldızları 1967 yılında Charles Wolf ve Georges Rayet tarafından keşfedilmiştir.

25.000-50.000 kelvin arası sıcaklık değerine sahip olan Wolf-Rayet yıldızlarından kendi galaksimizde yaklaşık 230 civarında listelendi. Ancak gökbilimciler, Wolf-Rayet yıldızlarının çoğunun Samanyolu’nun içinde gizlendiğini düşünüyor.

Çok güçlü bir ışıma gücüne sahip olan Wolf-Rayet yıldızları yaptıkları ışımalardan dolayı meydana gelen yıldız rüzgarları yüzünden dış katmanlarında bulunan büyük ölçüde hidrojen zarfını uzaya saçarlar. Bu olay sonucu uzaya saçılan hidrojen miktarı o kadar fazladır ki Wolf-Rayet yıldızlarının çevresi hidrojen bulutuyla kaplanır. Fakat bildiğiniz üzere hidrojen miktarı bir yıldızda ne kadar çok ise yıldızın ömrü o kadar uzun olur. Bu yüzden hidrojen yakıtını dışarıya salan Wolf-Rayet yıldızlarının ömürleri çok kısa sürer.

Yıldız’ın hidrojen yakıtını dışarıya salması ile birlikte iç katmanlarda bulunan ağır elementler dışarıya çıkar ve bu elementler Wolf-Rayet yıldızlarının ölçülebilen tayf (spektrum) çizgilerini oluşturur.

Wolf-Rayet yıldızlarının yaşamlarını, bir Tip I veya Tip II süpernova patlaması olarak görkemli bir şekilde sonlandırdıkları düşünülmektedir .

Kaynak: astronomy.edu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T