Thorne-Zytkow Yıldızları

0

Ölmek üzere olan devasa bir yıldızın kendinden daha küçük ölü bir yıldızı yutmasıyla oluşan yıldızlara Thorne-Zytkow Yıldızları denir.

1975’te fizikçi Thorne ile gökbilimci Anna Zytkow, ölmek üzere olan devasa bir yıldızın kendinden daha küçük ölü bir yıldızı yutmasıyla oluşan tuhaf bir melez yıldız kavramı ortaya attılar. Adına Thorne-Zytkow Yıldızları ya da TZO denen bu yapı, onlarca yıl boyunca bir kuram olarak kalsa da 2014’te bilim insanları bugüne kadar en kuvvetli adayları saptadılar. HV 2112 bizden yaklaşık 199.000 ışık yılı uzaklıktaki bir cüce galakside bulunan kırmızı bir süper dev.

2014’te bilim insanları bugüne kadarki en kuvvetli Thorne-Zytkow adayını saptadılar.

Thorne-Zytkow Yıldızları’nın karakteristiklerinden biri olduğu düşünülen, çok miktarda element içeriyor. Şimdilerde bu yıldızın kozmik ölçekte nadir görülen bir şey olup olmadığı araştırılıyor.

Nötron Yıldızı: Bir TZO’nun ilk bileşeni, sönmüş büyük bir yıldızın çökmüş, aşırı yoğun çekirdeği olan nötron yıldızı.

Yeni Elementler: Alışılmadık derecede büyük miktarda rubidyum, molibden ve lityum bulunması, TZO’ları normal kırmızı süpernovalardan ayırıyor.

Bir Melez Yıldız?

Ender görülen bu dev yıldızlar nasıl oluşuyor?

Kırmızı Süper Dev: Güneş‘imizin 2.000 katından daha büyük, ölmeye yüz tutmuş bir yıldız.

İç Kabuk: TZO’nun nötron çekirdeğini yanan maddelerden bir kabuk sarmalıyor ve yandıkça yeni elementler üretiyor.

Yıldız Birleşmesi: Bir kırmızı süper dev yörüngesinde dolaşan bir nötron yıldızını yutunca bir Thorne-Zytkow Yıldızları meydana gelir.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T