SETI

0

SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence; Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması), Dünya dışı bir uygarlıktan veya başka bir gezegenden gelen mesajların varlığının saptanması ve saptanması halinde incelenmesi amacıyla ön çalışmaları 1960’lı yıllarda ABD tarafından yapılan, daha sonra geliştirilerek 1971’de NASA tarafından başlatılan bir projedir.

Ünlü gökbilimci Frank Drake tarafından Cornell Üniversitesi’nde 1960’da “Project Ozmo” adı altında ilk defa SETI araştırmaları başlamıştır.

Drake, Batı Virginia’daki WestBank’ta bulunan 25 metre çaplı radyo teleskobu kullanarak 1.42 GHertz frekansında 400 KHertz band genişliği kullanarak Balina Takımyıldızı’nda bulunan güneş benzeri sarı cüce yıldız Tau Ceti ile Irmak Takımyıldızı’ndaki Epsilon Eridani yıldızlarını dinlemiş fakat ilginç bir mesaja ulaşılamamıştır.

Drake ayrıca  Samanyolu Galaksisi içerisindeki dünya dışı potansiyel yaşanabilir ve akıllı medeniyetleri barındırabilecek  gezegenleri hesaplamak için 1961 yılında  ”Drake Denklemi”  dediğimiz bir denklem oluşturmuştur.

Ardından gelen yıllar boyunca Sovyet ve Amerikan gökbilimciler farklı anten tasarımları ile uzayın dinlenmesi projesine ilgi göstermiş 1966’da Amerikalı ünlü SETI araştırmacısı Carl Sagan bu konuda öncü kitabı Intelligent Life in the Universe‘i yayınlamıştır.

1974’te ünlü Arecibo radyo teleskobu ile 25000 IY ötelerdeki M13 küresel kümesine sembolik bir radyo mesajı gönderilmiştir.

1990’larda Enstitü, Avustralya’daki Parkes radyo teleskopunu ve Batı Virginia’daki bir başka teleskopu kullanarak Dünya’nın 200 ışık yılı yakınındaki 800 yıldızı araştıran Phoenix Projesi’ni yürüttü.Hiçbir dünyadışı sinyale rastlanmadı.

Günümüzde ise SETI araştırmaları dünya çapında yaygın birçok radyo teleskop (VLA, Green bank, Parkes, Arecibo vs…) ile son hızla devam etmektedir.

Very Large Array Gözlemevi (VLA)

Radyo yayınlarının yanı sıra optik olarak da aranmakta, günümüzde Harward Simithsonian Enstitüsü’ndeki 1.8 metrelik teleskop gibi birçok optik gereçle de dünya dışı akıllı varlıkların gönderebileceği lazer atımları gibi optik sinyaller de taranmaktadır.

Projenin amacı dünya dışı bir uygarlıktan veya uzak bir gezegenden gelen mesajların varlığını saptanması ve var olduklarının saptanması halinde bunların incelenmesiydi.

Yıldızlararası yolculuklar yapan zeki uzaylılarla doğrudan temas ve karşılaşma, bilim-kurgu hikâyelerinde de kullanılan yaygın bir temadır. Ancak bu yıldızlar arası yolculukların önündeki teorik engeller, bunun çok güç olduğunu öngörmektedirler.

Bu tarz bir ilk temas için alternatif bir arayış, Güneş Sistemi dışı bir gezegenden gelen yıldızlar arası iletişim dalgalarını aramak için gökyüzüne bakmaktır. Bunun önünde pek çok engeller vardır.

Güneş Sistemi dışı bir gezegendeki bir uygarlığı ziyaret etmek mükemmel olabilirdi; ancak şu an için bu insan yeterliliklerinin çok ötesindedir.

SETI projesi kaynak yetersizliğinden 2011’de durdurulsa da 2012’de yeniden faaliyete geçmiştir.

Kaynak: seti.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T