Satürn’ün Altıgen Jet Akımı

0

Jet akımları genellikle daireseldir ama Satürn aykırı olmaya bayılıyor. Seksenlerin başında Voyager aracı, gezegenin kuzey kutbunun üzerinden uçarken ilginç bir keşif yaptı. Gezegen, daire değil de altıgen şeklinde bir jet akımıyla çevriliydi. Altıgenin her kenarının 15.000 kilometre olduğu tahmin ediliyor, çapıysa 30.000 kilometre. Altıgen, bir anaforu çevreliyor ve Satürn‘le aynı hızda dönüyor. (Satürn‘de bir gün yaklaşık 10,5 saat.)

Oxford Üniversitesi’nden fizikçiler, gezegenin atmosferi olarak su dolu bir silindir ve içinde de jet akışını temsil eden bir halka kullanarak bu süreci bir laboratuvarda tekrar yarattılar. Silindir dönen bir masaya konuldu ve halka, sudan daha hızlı döndü. Dönüş hızlandıkça jet akımının dairesel özelliği azaldı. Hızı ve suyla halkanın dönüşleri arasındaki farkları değiştirince farklı şekiller ortaya çıktı. Teoriye göre, söz konusu bu jet akimin Satürn’ün atmosferiyle bağlantılı olarak dönüş hızı, bu altıgen oluşumu meydana getiriyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T