Neptün’ün 14. Uydusu ”Hippocampus”

0

Hubble Uzay Teleskobu‘nun görüntülerine bakan bilim insanları, Neptün’ün 14. uydusu Hippocampus’un varlığını doğruladı.

Buz devinin en küçük uydusunun çapının 35 km olduğu tespit edildi. Bilim insanları uyduya mitolojik varlık Hippocampus adını koydu. Eski Yunan efsanesine göre, bu yarı at yarı balık varlıklar, Yunan deniz tanrısı Poseidon’un (Romalılarda Neptün) arabasını çekiyordu.

Araştırmacılar, Hippocampus’un Neptün’ün iç uydusu Proteus’un bir kuyruklu yıldızla çarpışması sonucu oluşan bir parçası olduğunu tahmin ediyor.

Hubble Uzay Teleskobu‘yla 2013 yılında çekilen görüntülerde küçük bir uydunun varlığını keşfeden gök bilimciler, ancak şimdi, uzay nesnesinin özellikleri ve kaynağını anlayabildikten sonra bu keşfin teyidini edebildi.

Hippocampus, Neptün’den en uzak 7. uydu ve ondan yaklaşık 105.250 km uzaklıkta yer alıyor. Neptün’ün etrafındaki dönüşünü 23 saatte tamamladığı tespit edildi.

Araştırmacılar, Hippocampus’un Neptün’ün en büyük 2. uydusu olan Proteus’un bir parçası olduğunu ve bir kuyruklu yıldızla çarpışması sonucu oluştuğunu düşünüyor. Proteus’un yüzeyindeki büyük darbe kraterinin olması da bu teoriyi destekliyor.  Bu iki nesnenin yörüngelerini 12 bin km’lik bir mesafe ayırıyor.

Bilim insanları, Neptün’ün yörüngesinde Hippocampus’tan daha küçük uyduların olma olasılığını da kabul etmemezlik yapmıyor. Araştırmacılar, birkaç yıl içinde Hubble’ın yerini alacak James Webb Uzay Teleskobunun bunu çözmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Kaynak: Sputnik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T