Hubble Çarpışan İki Galaksiyi Görüntüledi

0

NASA, Hubble Uzay Teleskobunun görüntülediği birbiriyle çarpışan iki galaksiden oluşan NGC 6052’nin fotoğrafını yayınladı.

Herkül takımyıldızında bulunan NGC 6052, birbiriyle çarpışan iki galaksiden oluşuyor. İlk kez 1784’te William Herschel tarafından keşfedilen bu galaksiler, başta düzensiz tek bir galaksi olarak tanımlanmıştı. Ancak bugün NGC 6052’nin çarpışma sürecindeki iki galaksi olduğunu biliyoruz.

Çarpışan galaksilerin birleşmesi genelde milyonlarca, hatta milyarlarca yıl sürüyor. Galaksiler çarpıştıkça kütle çekim dalgalarının kuvvetiyle iki galaksiden küçüğü, etrafına yıldız ve toz saçarak kopup gidiyor. Çarpışmanın iç merkeziyse ısınıp şiddetle ışımaya başlayarak uzaydaki en parlak kızılötesi nesnelerden birine dönüşüyor. Bu durumda büyük galaksi küçük olanı yutar ama bazı durumlarda galaksiler birbirinin içinden neredeyse hiç zarar görmeden geçebiliyor.

İçinde bulunduğumuz galaksi olan Samanyolu da en yakın galaksi olan Andromeda galaksisiyle benzer bir çarpışma yaşayacak. Fakat bunun da 4 milyar yıl kadar bir süreden önce gerçekleşmesi beklenmiyor.

Kaynak: Sputnik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T