Kepler Uzay Teleskobu

0

30 Ekim 2018′ de NASA, yakıtı tükenen Kepler Uzay Teleskopu’nun emekliye ayrıldığını açıkladı. Dokuz yıl ve yedi ay süren iki görevi sırasında Kepler, 2.660’tan fazla onaylanmış ötegezegen buldu, 530.500 adet yıldızı gözlemledi, 60’tan fazla süpernovayı belgeledi ve 670 gigabyte’tan fazla veri topladı.

Kepler, NASA‘nın gezegen avlamaya adanmış ilk göreviydi ve topladığı bilgiler, Samanyolu’na dair bildiklerimizde tam bir çığır açtı. Kepler’in artık emekliye ayrılmış olan sorumlusu Wililam Borucki şöyle diyor: “Bundan 35 yıl önce bu görevi tasarladığımızda Güneş Sistemi‘nin dışında tek bir gezegen bile bilmiyorduk. Şimdiyse her yerin gezegen dolu olduğunu biliyoruz ve Kepler bizi, gelecek nesillerin galaksimizi keşfedeceğine ilişkin umut dolu bir geleceğe yönlendirdi.”

18 Nisan 2018’ de fırlatılan Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusunun (TESS) Kepler’in büyük başarısını devam ettirmesi bekleniyor. TESS, gökyüzünün Kepler’in taradığından 400 kat daha büyük bir kısmını gözlemleyecek ama en parlak 200.00 gezegene odaklanarak binlerce yeni yabancı dünya arayacak.

Kepler’in Büyük Başarıları

Yıldızdan Çok Gezegen Var: Daha bundan kısa süre öncesine kadar Güneş Sistemi‘ndekiler dışında tek bir gezegen bile bilmiyorduk. Şimdiyse galaksideki neredeyse her yıldızın yörüngesinde bir ya da çoğu durumda birden çok gezegen olduğunu biliyoruz.

Küçük Gezegenler Yaygın: Kepler’in verilerine göre görebildiğimiz yıldızların % 20 ila % 50’sinin yaşanabilir bölgesinde Dünya büyüklüğünde gezegenler var.

Ötegezegenler Çeşitli: Kepler’in görevleri sırasında geniş bir yelpazede ötegezegenler keşfedildi. Galaksimizdeki en yaygın gezegenlerin büyüklüğü Dünya‘yla Neptün arasında değişiyor.

Birçok Sistem Derli Toplu: Güneş Sistemi‘mizden farklı olarak, çoğu ötegezegen, kendi yıldızının yakınında dönüyor. Orada mı oluştular, yoksa sonra mı gittiler belli değil.

Yıldızların Sırları: Kepler ömrü boyunca 500.000’den fazla yıldız inceledi. Bu gözlemler, yıldızların yörüngesindeki ötegezegenlerin temel özelliklerini anlamamıza yardımcı oldu ve hatta süpernova patlamalarının başlangıcını yakaladı

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T