Güneş’in Ölümü

0

Güneş, Dünya‘daki neredeyse tüm canlıların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar; ama her güzel şey gibi Güneş‘in de bir sonu var. Gün gelecek, Güneş‘in yakıtı tükenecek. Füzyondan kaynaklanan dışa doğru baskı, güçlü kütle çekim kuvvetini dengeleyemez hale gelecek ve Güneş‘in çekirdeği çökecek. Aynı anda dış katmanlar şişecek ve yıldızımız genişleyerek kırmızı deve dönüşecek; Merkür, Venüs ve  Dünya‘nın yörüngelerini yutacak.

Sonunda ölen Güneş, göz kamaştırıcı bir gezegen nebulasıyla çevrili yoğun bir beyaz cüceye dönüşecek. Ama insanlar bunu göremeyecek çünkü Güneş‘in yakıtı yaklaşık beş milyar yıl sonra tükenmeye başlayacak, oysa Dünya çok daha önce yaşanamaz hale gelecek.

Kırmızı Dev Güneş

Bitkiler Yok Oluyor: Hava ısındıkça CO2’yi atmosferden emen karbonatlı kaya oluşumu hızlanır. Bu geçici olarak ısınmayı engellemesine rağmen önünde sonunda bitkilerin fotosentez yapması için gereken CO2 yetersiz kalır. Bitkiler olmayınca hayvan yaşamının da sonu gelir.

Sıcaklık Yükseliyor: Güneş yakıt rezervlerini tükettikçe her bir milyar yılda yaklaşık %10 daha parlak ve dolayısıyla daha sıcak hale gelecek. Sıcaklık artışı yüzünden bir milyar yıldan kısa sürede hiçbir canlı Dünya‘da yaşayamaz hale gelecek.

Okyanuslar Buharlaşıyor: Sıcaklık artışı okyanusların kaynamasına yol açacak. Atmosfer su buharıyla dolacak ve yüzey çöle dönüşecek. Su olmayınca en dayanıklı mikroplar dışındaki tüm canlılar ölecek.

Kırmızı Dev Yaklaşıyor: Dünya‘daki yaşamın yok olmasından milyarlarca yıl sonra Güneş kırmızı dev aşamasına girecek, Merkür ve Venüs‘ü yutacak, sonra sıra Dünya‘ya gelecek.

Dünya’nın Ateşli Sonu: Bazı uzmanlar Güneş‘in azalan çekim kuvveti nedeniyle Dünya‘nın kurtulacağını öne sürse de çoğu uzman, gezegenimizin yutulup buharlaşacağını kabul ediyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T