Dinozor Habitatları

0

Dinozorlar kurak ve tozlu çöllerden ıslak, nemli bataklıklara dek dünyanın her yerinde yaşıyordu. Bu yazımızda Dinozor Habitatları hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Dinozorlar Triyas döneminde (250-200 milyon yıl önce) Dünya‘da ilk ortaya çıktıklarında yeryüzü, bugün bildiğimiz halinden oldukça farklıydı. Ayrı kıtalar yerine Pangea adlı tek bir kıta vardı, iklim sıcak ve kuraktı, bu da yeryüzünün önemli bir kısmının çöllerle kaplanmasına yol açıyordu . İşte dinozorların ilk evrimleştiği yerler de buralardır.

Pangea yaklaşık 300 milyon yıl önce oluştu.

Triyas, Jura ve Kretase dönemlerinden oluşan Mezozoik zaman boyunca Dünya‘daki kara ve denizlerde birçok değişim yaşandı. Fauna ve bitki örtüsü açısından Triyas dönemi bir toparlanma dönemiydi çünkü Permiyen dönemin sonunda neredeyse her şey yok olmuştu.

Yüksek sıcaklıklar ve yeryüzündeki boş ekosistemler sayesinde Triyas döneminde dinozorlar ve memeliler gelişebildi. Okyanuslarda ise Permiyen dönemin sonunda yok olmaya yüz tutan deniz kestaneleri çeşitlenmeye başlamıştı. Farklı ortamların her birinde ne tür dinozorların cirit attığını birlikte keşfedelim.

Dinozor Habitatları 

Kretase Düzlükleri (145-66 MYÖ)

Triyas Ormanı (250-200 MYÖ)

Jura Bataklığı (200-145 MYÖ)

Jura Okyanusu (200-145 MYÖ)

Kutup Dinozorları (100-65 MYÖ)

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T