Kretase Düzlükleri

0

Kretase düzlükleri yaşam şartları açısından zordu. Dinozorlar, habitatlarında birçok değişiklikle karşılaştı.

Kretase döneminde sıcaklıklar günümüzden yaklaşık 10 derece daha sıcak, atmosferdeki karbondioksit seviyesi daha yüksekti. Sera içinde bir dünya gibi düşünebilirsiniz. Yüksek deniz seviyeleri (günümüzden 200-300 metre daha yüksek) nedeniyle, alçak enlemlerde bataklık gibi ovalar vardı. Buralarda Simosuchus ve Deinosuchus gibi krokodilomorflar gelişmeye başlamıştı.

Bu dönemde bazı dinozorlar gruplar halinde yaşıyordu.
Deinosuchus

Günümüz aligatorlarını da içeren aligatorgiller familyasına mensup Deinosuchus, 10 tona ulaşan ağırlığıyla Kuzey Amerika’daki en acımasız yırtıcılardan biriydi. Hatta habitatı Daspletosaurus gibi tiranozoridlerle kesişiyordu. Bu ekosistemlerde egemenlik tiranozoridlerin değil, güçlü aligatorgillerindi.

Kretase döneminde gökyüzünü Quetzalcoatlus gibi kocaman yırtıcılar kaplıyordu. Kanat açıklığı küçük uçakların çoğundan daha büyük olan bu canavarlar ,tüm zamanların en büyük uçan yaratıklarıdır. Buna rağmen, kemik yapısındaki karmaşık hava kesesi sistemi sayesinde Quetzalcoatlus’un ağırlığı 250 kilogramı geçmiyordu. Havada çevik ve hızlıydı, avını kolayca yakalıyordu.

Quetzalcoatlus

Kretase Düzlükleri Dönemi

İklim: Kıtaların arası daha da açıldı okyanus akıntıları değişti. Akıntılar hava durumunu etkiliyor, sıcaklıklar yükselip alçalıyordu.

Çiçekler: Bu dönemde pek çok çiçekli bitki türemişti. Polenlerini arı gibi böceklerle yayıyorlardı. Sonunda çiçeklerin sayısı ağaçları ve fundaları geçti.

Atmosfer: Bu dönemde çok sayıda aktif yanardağ vardı. Havayı karbondioksit ve diğer gazlarla dolduruyorlardı.

Yangınlar: Kretase döneminde ağaçlara yıldırım düşüyor ve yangınlar çıkıyordu. Etrafta çok bitki olduğu için alevler çabucak yayılıyordu.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T