Jura Bataklığı (200-145 MYÖ)

0

Jura bataklığı, Jura döneminde deniz seviyelerinin yükselmesiyle kara parçalarının su altında kalarak çamurlu bataklıkları meydana getirmesiyle oluşmuştur.

Geç Jura döneminde Dünya‘nın sıcaklığı yaklaşık 30 santigrat dereceye kadar düşmüştü ve ilerleyen dönemde düşmeye devam etti. Böylece Dünya‘da mevsimler yaşanmaya başladı; dayanılmayacak kadar sıcak yazlar ve dondurucu kışlar.

Buna rağmen Jura dönemi Dünya‘da yaşamın serpildiği dönemdir: Kocaman dinozorlar karayı işgal ederken devasa sürüngenler denizlere hükmediyor, kanatlı sürüngenlerse göklerde süzülüyordu.Okyanuslar; ammonitler, belemnitler ve kabuk kırabilen balıklar gibi yeni yırtıcılarla dolmuştu.

Allosaurus

Jura döneminde ağaçlar ve bitkiler yaygınlaştı, Triyas döneminde kuraklıktan dolayı yetişemedikleri yerlerde yetişmeye başladılar. Ayrıca bu bölgelerin düzenli yağış getiren mevsimleri sayesinde toprağı çok nemliydi.

Bu dönemin en korkunç yırtıcılardan biri Allosaurus’tu. Büyük kafatası, keskin ve tırtıklı dişleri, her iki elinde üç büyük pençesi vardı. Pençelerini avını kavramak için kullanmış olabilir.

Stegosaurus

Birçok uzman, Allosaurus’un stegozor, ornithopod ve sauropodları (bataklıkta yetişen bitkilerle beslenen yaratıkları) avladığını düşünüyor. Stegosaurus muhtemelen en bilinen stegozordur. “Plakalı kertenkele” anlamına gelen adını, sırtındaki karo şekilli tuhaf plakalar nedeniyle almıştır.

Bu plakaların savunma amaçlı olduğunu düşünen birçok kişi olsa da Stegosaurus‘un kuyruğunun ucundan çıkan iki çift uzun dikeni savunma amacıyla kullanmış olması daha olasıdır. Plakalar “süs” olmak dışında pek bir işe yaramıyor olabilir.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T