Sauropodlar

0

Uzun kuyruklu ve uzun boylu, dört ayaklı dinozorlara sauropodlar denir. En yaygın olanları Diplodocus ve Camarasaurus’tu.

Sauropodlar ilk olarak Triyas Dönemi’nin sonlarında ortaya çıktılar ve bu dönemde Plateosauridae familyasından hayvanlara benziyorlardı. Kretase’nin sonuna kadar yaygın olarak yaşadılar. Antarktika dahil olmak üzere tüm kıtalarda fosil buluntularına rastlanır.

Diplodocus

En büyük dinozor yumurtaları sauropodlara aitti. Yumurta ne kadar büyükse kabuğu da o kadar kalın olmalıdır. Devasa sauropodlar bile görece küçük yumurtalar yumurtlamak zorundaydı ki kabuğun duvarlarından oksijen ve karbondioksit geçebilsin.

Önceleri Diplodocus gibi sauropodların su aygırı gibi suda yürüyerek yaşadığı sanılıyordu. Kafalarının üstünde burun delikleri olduğu için bilim insanları boyunlarını şnorkel gibi kullandıklarını düşünmüştü. Ancak kütleleri öyle büyüktü ki suyun ezici ağırlığı nefes almalarına engel olurdu. Artık sauropodların karada yaşadıklarını biliyoruz.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T