Diplodocus

0

Diplodocus en ünlü dinozorlardan biridir. Sauropodomorflar (Sauropodomorpha) denilen bir gruba mensuptu ve Geç Jura döneminde, özellikle de yaklaşık 154-150 milyon yıl önceki Kimmeridgiyan ve Titonyan bölümlerinde yaşamıştı. Uzunluğu 25 metreyi buluyordu ve günümüzde Kuzey Amerika olan bölgede yaşıyordu.

Diplodocus bir asma köprü gibiydi. Dört bacağı, köprünün asıldığı iki çift kule gibi görev yapıyordu.

Dört Diplodocus türü vardır. En büyüğü, adı “yeri titreten” anlamına gelen Seismosaurus’tur. Diplodocus, diplodocid ailesinin bir parçasıydı. Aile üyelerinin 15 boyun omuru, vücudunun geri kalanına kıyasla kısa ön ayaklar, kırbaca benzer kuyruk gibi karakteristik özelliklerini paylaşıyordu.

Dev boynu vücudunun önemli bir kısmını oluşturuyordu. Dikdörtgenimsi kafatasında büyük göz çukurları ve burun delikleri vardı. Dişleri üzerinde yapılan araştırmalar, Diplodocus’un “dal sıyırma” tekniğiyle beslendiğini düşündürüyor. Ağaç dalını çenesiyle kavradıktan sonra dişleri arasında yukarı veya aşağı çekiyor, böylece yaprakları sıyırarak koparıyordu.

Diplodocus’un ayaklarının fil ayakları gibi tombul olduğu ve kalın yastıklarla desteklendiği düşünülüyor.

Diplodocus, döneminin en büyük dinozoruydu. Daha sonraları başka sauropodların gölgesinde kalsa da birkaç milyon yıl boyunca en uzun oydu. Paleontologlar tarafından çok sayıda kemiği bulunduğu ve incelendiği için, bu dev dinozorun nasıl yaşadığına dair epey fikir sahibiyiz.

Dino Beceri

Başparmağındaki ekstra uzun pençe Diplodocus’un dallar ve bitkiler arasında yiyecek aramasını sağlıyordu. Avcılara karşı kendini savunmak için de pençesini kullanıyordu.

Katil Puanı: 1/5 Hız: 3/5 Savunma: 3/5

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T