Ay’a Gerçekten Gidildi Mi?

1

İnsanlığın en büyük başarılarından biri olan Ay yolculuğunun üzerinden yaklaşık 50 yıl geçti. Peki ama Ay’a gerçekten gidildi mi?

Komplo teorisyenleri 1969’dan beri Ay yürüyüşlerinin video kayıtlarını gözden geçiriyor ve bunun bir kurmaca olduğunu düşünüyorlar. NASA‘nın Dünya‘da bir stüdyo kurduğuna, aktörleri tellerle bağladıklarına, yavaş çekim tekniğiyle düşük yer çekimini simüle ettiklerine, tüm bunları da uzay yarışında Sovyet rakiplerini alt etmek için yaptıklarına inanıyorlar.

NASA ise insanların gerçekten Ay‘da yürüdüğünü söylüyor. Peki, gerçekte ne oldu? En çok tartışılan konulardan birisi ışık. Komplo teorisyenleri, Buzz Aldrin’in en ünlü fotoğraflarından birinin yalnızca yapay bir ışık kaynağıyla çekilebileceğini iddia ediyor. Bu yüzden grafik uzmanları, Apollo 11 iniş sahasının gerçek zamanlı ışık özelliklerini simüle etmeye karar verdi. Sonuçta, 1969’daki ünlü fotoğrafta Neil Armstrong‘un uzay giysisinin güneş ışığını yansıttığı ve Aldrin’i bu şekilde aydınlattığı ortaya çıktı.

Ay‘a gittiğimizin en iyi kanıtı, astronotların bıraktığı izler olabilir. Apollo 11 mürettebatının getirdiği Ay taşları 135 ülkenin bilim insanları tarafından incelendi ve Ay‘dan geldikleri doğrulandı. Ayrıca astronotlar Ay‘ın yüzeyine yansıtıcı paneller yerleştirdiler. Diğer ülkeler bu panellere lazer ışınları gönderdiğinde geri dönen sinyalleri alabildiler. Ay yolculukları aldatmaca olsaydı dünyanın dört bir yanından gelen araştırmacıların da komploya dahil olması gerekirdi.

Ay Yürüyüşüyle İlgili Komple Teorileri

”Yıldızlar Görünmüyor”

Ay‘da atmosfer olmadığına göre yıldızların görünmesi gerekmez mi? Tıpkı uzay kıyafetleri gibi Ay taşları da güneş ışığını yansıtıyor. Yüzey, uzaktaki yıldızların sönük ışıklarının görünemeyeceği kadar parlak.

”Gölgelerin Boyları Farklı”

Bazı kişiler farklı ışık kaynaklarının tutarsız gölgelere yol açtığını düşünüyor ama bu gölgeler kayalık ve tepelik arazi koşullarıyla açıklanabilir. Ay topolojisi farklı uzunluklarda gölgeler oluşturuyor.

”Bayrak Dalgalanıyor”

Ay‘da rüzgar olmamasına rağmen bayrak dikilirken dalgalanıyor. Bunun sebebi, astronotların bayrağı gömmeye çalışırken döndürmesi. Bayrak daha sonra sabit kalıyor.

”Yavaş Çekimde Kaydedilmiş”

Astronotlar tellerle havalandırılmış ve ağır çekimde kaydedilmiş olabilir mi? Toza baktığımızda hemen yere düştüğünü görüyoruz. Dünya‘da olsaydı atmosferdeki hava nedeniyle toz bulutları oluşurdu.

Kaynak: How It Works, NASA

1 yorum
  1. Ahmet turan BOZKURT diyor

    Çok kapsamlı ve güzel bir içerik olmuş. elinize sağlık .başarılar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T