Neil Armstrong (1930-2012)

0

Bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Bu söz Ay’da yürüyen, ayak izleri hala orada olan astronot Neil Armstrong’ aittir. Armstrong astronot olmasının yanında mühendis, pilot ve üniversite profesörüydü.

5 Ağustos 1930 yılında Ohio’da doğan Armstrong daha altı yaşındayken bir uçak yolculuğu yapmıştı. Bu uçuş onu o kadar etkilemişti ki uçaklar hayatının önemli bir parçasını oluşturacak, ölene kadar bu tutkusu devam edecekti. Purdue Üniversitesi’nde öğrenim görürken, Amerikan ordusuna hizmet etmek için okulu bırakan Armstrong, Kore üzerinde Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yaptı. Savaştan döndüğünde okulu bitirerek mastır derecesini kazandı.

Peki, Neil Armstrong astronot olmadan önce ne mi yapıyordu? Daha sonraları NASA‘nın bir parçası olacak bir grupla, uçaklar üzerine çalışıyordu. Bu uçaklarda pilotluk yaptığı gibi tasarımlarına da yardım etti. 1962’de astronot olan Armstrong, 1966’da Gemini 8’in pilotu oldu. Armstrong, David Scott ile beraber iki uzay aracını ilk kez birbirine kenetlemeyi başardı.

Gelelim ikinci uçuşuna bu uçuş 1969’da yaptıkları ünlü Apollo 11’di. Görevin pilotu olarak gerçekleştirdiği uçuşta Buzz Aldrin ve Michael Collins’le beraber Ay’a fırlatıldılar. Collins yüzeye inmeyerek, Apollo kapsülü içinde Ay’ın etrafını dolaşırken, Armstrong ve Aldrin Ay’da yürüyorlardı , ilk adımı atan Armstrong tarihe yazılacak olan o sözleri söyledi:

Armstrong ve Aldrin Ay’da uzay aracının dışında iki saatten fazla kaldılar. Yüzeyi inceleyerek, Dünya’da üzerinde çalışılması için Ay taşı topladılar. Ve neredeyse bir gün sonra havalandılar. Ay’ın yörüngesinde seyreden Collins’ in kapsülü ile kenetlenerek, Dünya‘ya döndüler.

Neil Armstrong 1971’deki Apollo görevinden sonra NASA‘dan emekli olarak üniversitede profesör oldu. Bir süre sonra iş adamlığına da atılan Armstrong, buna rağmen uzay ve havacılıkla ilgili çalışan gruplarla iletişim halinde olmayı bırakmadı. Armstrong 82 yaşında, 25 Ağustos 2012’de öldü.

Kaynak: Yeni Fikirler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T