Yaşlı Hücreleri Öldürmek

0

Yaşlı hücreleri öldürmek için yapılan deneyler akciğer hastaları üzerinde olumlu sonuçlar doğurdu.

Kim yaşlanmak ister ki, hepimiz yıllar geçtikçe geçmişimizdeki güzel anıları hatırlar ve o zamanlara geri dönmek için hayaller kurarız. Hatta imkan olsa belki ilk sıralara bile geçebiliriz.

Yaşlanmama sürecinde tuhaf bir şey oluyor, artık işlev göremeyen, çoğalma beceresini kaybetmiş eski hücreler, ölmeleri gerekirken bazen öylece kalıp birikiyorlar. Bilim insanları, bu hücrelerin yaşlanma sürecini hızlandırdığından şüpheleniyordu. Öyleyse vücudu bunlardan temizlemeyi başarırsak yaşlanmayı geciktirebilir miyiz?

Austin, Teksas Üniversitesi’nden Nicolas Musi ve ekibinin geliştirdiği deneysel ilaç kombinasyonu, bunu gerçekten başardı.

İlaç akciğer ve böbrek hastalıkları üzerinde test etmeye devam eden araştırmacılar, ”İstenmeyen yan etkilerle karşılaşmadan iyi sonuçlar elde etmeye devam edersek, ileri ki aşamalarda sağlıklı insanlar üzerinde de deneyebiliriz” diyorlar.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T