William Herschel (1738-1822)

0

William’ın ne zaman astronomi ile ilgilenmeye başladığını kimse bilmiyor, ancak kız kardeşi Caroline’in anılarında, İngiltere’ye giderken yolda gece gökyüzünü tartıştıkları yazıyor. İngiltere’ye geldikten kısa bir süre sonra kendi teleskoplarını yapmaya başladı. İlk önce yerel cam atölyelerinden aldığı mercekleri kullandı. Sonra, istekleri artınca, kendi aynalarını yapmaya ve kendi yansıtıcı teleskoplarını üretmeye başladı.

William, zamanla planlarına uygun aletlere sahip oldu. Sadece gökyüzünü izlemekle kalmıyor, kuyruklu yıldızları ve keşfedilmemiş yeni gök cisimlerini arıyordu. Teleskopları o dönemin en iyileriydi ve ünü yayılmaya başladı. İlk projesi, birbirine yakın yıldızların sistematik kataloğunu hazırlamaktı. William, geceler boyunca gökyüzünü gözlemledi ve Caroline de onun bulduklarını dikkatle not aldı.

O dönemde, çoğu insan yıldızların uzayda gelişigüzel dağıldığını düşünüyordu. Ancak, birbirine yakın yıldız çiftleri keşfeden William bu fikre katılmamaya başladı. Sayıca çok fazlaydılar ve bu, rastgele bir dizilim olamazdı. Bunlardan en azından bazıları birbirinin çevresinde dönen ikili yıldızlar olmalıydı.

William, 1781’de bugün Uranüs olarak tanıdığımız gezegeni keşfetti. Boğa takımyıldızında mavimsi küresel şekli ile gezegeni ilk gördüğünde, onun bir kuyruklu yıldız olduğunu düşünmüştü. Bu garip ve katı görünümlü nesnenin Satürn‘ün arkasındaki bir gezegen olabileceğini ilk defa Kraliyet Astronomu Nevil Maskelyne düşündü. Birkaç ay boyunca bu nesnenin hareketlerini adım adım takip ettiler ve bunun bir gezegen olduğu kesinleşti.

Herschel, gezegene George’un Yıldızı (Kral III. George’un onuruna) adını vermeyi önerdi. Kral bu jeste karşılık William’ı kişisel astronomu yaptı ve Windsor’a yerleşmesi karşılığında ona 200 pound maaş vermeyi teklif etti. Asistanı olarak Caroline de 50 pound ek ödenek alacaktı. Herschels kardeşler müzik kariyerlerini terk ettiler ve Avrupa’nın ilk profesyonel bilim insanlarından oldular. Daha sonra sayısız keşfe imza atacaklardı.

Kaynak: All About Space

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T