Vücut Sıcaklığı

0

Çoğu kişi için termometrenin 37 derece Celcius’u göstermesi vücut sıcaklığının normal olduğu anlamına gelir. 2011’de iki bilim insanı hem bizim vücudumuzun hem de diğer birçok memelinin neden bu sıcaklıkta çalıştığına dair bir teori geliştirdi: Vücut sıcaklığının yüksek olması, kötü mantar enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcı oluyordu.

Albert Einstein Tıp Koleji Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü Başkanı Prof. Arturo Casadevall, “İnsanlar ve diğer gelişmiş memeliler hakkındaki gizemlerden biri, vücutlarının diğer hayvanlara kıyasla neden bu kadar sıcak olduğu.” diyor. “Bu çalışma, tüm memelilerin vücut sıcaklıklarının neden 37 derece civarında olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor.” Casdevall’ın daha önceki çalışmaları, çoğalarak hayvanı enfekte edebilen mantar türlerinin her 1 derecelik sıcaklık artışında %6 azaldığını göstermişti. Casdevall’a göre sürüngenlere, amfibilere ve diğer soğukkanlı hayvanlara bulaşabilen on binlerce mantar türü varken insanlara ve diğer memelilere sadece birkaç yüz mantar türünün zarar vermesinin sebebi bu.

Casadevall’ın Einstein Tıp Koleji’nden biyolog Aviv Bergman ile birlikte yazdığı çalışma 2011’de mBio dergisinde yayımlandı. Çalışmada vücut sıcaklığını 30-40° arasında tutmanın mantarlarla mücadeledeki faydalarını ve vücudu bu kadar ısıtmak için tüketilmesi gereken gıda miktarının maliyetini analiz ettiler.

Çalışma sonucunda optimum sıcaklığın 36,7 °C olduğu, yani insanlar için “normal” kabul edilen sıcaklığa çok yakın olduğu belirlendi. Günümüzde çoğu bilim insanı, insanların normal vücut sıcaklığının 37,77 °C olduğunu kabul ediyor.

Yüksek vücut sıcaklığının bir dezavantajı, sıcaklığı yüksek tutmak için tüketilmesi gereken yiyecek miktarı. Yine de daha sıcak bir vücuda sahip olmaları, memelilerin dinozorlardan kalan boşluğu doldurmalarını sağladı. Malum göktaşı, tüm dinozorları ve büyük hayvanları öldürerek Dünya‘daki yaşamı neredeyse sıfırladı. Bu olayın ardından, memeliler sıcakkanlı oldukları ve dolayısıyla mantar hastalıklarının çoğundan korundukları için baskın tür haline gelebildiler.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T