Dinozorlar

0

 Dinozorlar, ilk olarak yaklaşık 230 milyon yıl önce ortaya çıkmış  sürüngenlerdi. Dünya üzerinde, tarihteki tüm yaratıklardan daha uzun süre yaşadılar.

Dinozorlar yeryüzünde yaklaşık 160 milyon boyunca hüküm sürdü. Çoğu zaman, yaşadıkları çevrelerdeki en üst düzey yırtıcılardı. Fosilleşmiş dinozor kalıntıları insanlık tarihi boyunca bulunmuş olsa da dinozorlar bilimsel olarak ilk kez 19. yüzyılın başlarında tanımlandı.

Şimdiye dek dinozor türlerinin oldukça küçük bir kısmının keşfedildiği düşünülüyor.

1842’de Dinosauria taksonuna adını veren kişiyse İngiliz paleontolog Sir Richard Owen’dır. Dinozor kelimesi “korkunç kertenkele” anlamına gelir ama bu anlam biraz yanıltıcıdır çünkü dinozorlar aslında kertenkele değil, apayrı bir sürüngen grubudur.

İlk dinozor buluntuları, ejderha ve hidra gibi mitolojik yaratıkların da kökenini oluşturmuş olabilir.

Dinozorlar yaşamlarına Pangea adlı süperkıtada başlayan, kendi içinde çeşitliliğin fazla olduğu bir gruptur. Kıta kayması ilerledikçe ve Pangea daha küçük kıtalara ayrıldıkça dinozorların çeşitliliği de arttı. Triceratops ve T-rex ne kadar farklı görünseler de ortak bir atadan gelirler.

Dinozorlar

Dört Ayaklı Dinozorlar

Bitkiyle beslenen dinozorların çoğunda günümüzün kuşlarına benzer kalça kemikleri vardı. Dört ayak üzerinde yürüyorlardı ve yırtıcılara karşı kendilerini korumak için evrimleşmişlerdi. Bazılarının savunma amaçlı büyük boynuzları vardı.

İki Ayaklı Dinozolar

Etle beslenen dinozorların çoğunda günümüz kertenkelelerininki gibi kalça kemikleri vardı ve iki ayak üzerinde hareket ediyorlardı. Bu sayede çok hızlı koşarak avlarını yakalayabiliyorlardı. İlginç bir şekilde, günümüzün kuşları bu kertenkele kalçalı dinozorlardan evrilmiştir.

Aslında Dinozor Değil

Bazı pleziozorların uzun ve esnek boyunları vardı. Bu sayede balık yakalayabiliyorlardı.

Yüzen Sürüngenler

Dünyadaki okyanuslar bir zamanlar ihtiyozorlar, plezozorlar ve mozazorlarla doluydu. Bunların hiçbiri dinozor değildir. Su altında yaşayan bu hayvanların çoğu günümüzün balıklarına benziyordu. Denizde yaşama mükemmel şekilde uyum sağlamışlardı. Fosiller, doğum yoluyla çoğalmış olabileceklerini gösteriyor.

Birçok pterozor fosili, uçmaya yarayan son derece güçlü kaslara sahip olduklarını gösteriyor.

Pterozorlar

Aynı dönemde yaşamış olmalarına rağmen bu dönemin uçan yaratıklarının çoğu dinozor değildi. Bu uçan sürüngenler, büyük beyinleri ve ölümcül gagalarıyla göklerin hakimiydi.

Kaynak: Dinozorlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T