V-2 Roketi

0

II. Dünya Savaşı sırasında Almanya “Blitz” adını verdiği operasyonu ile İngiltere’yi yoğun bir şekilde bombardıman altına aldı. Bunun karşısında, İngiltere’nin yeni kurulmuş olan Kraliyet Hava Kuvvetleri vardı. Savaş uçakları gökyüzünden Alman savaş uçakları ile çarpıştı, bombardıman uçakları Alman şehirlerini yerle bir etti. Almanların bombalarını; pahalı uçaklarını ve pilotları riske atmadan, daha güvenli ve ucuz bir şekilde İngiltere’ye göndermek için bir yol bulmaları gerekiyordu. Vergeltungswaffe-2 yani “intikam silahı” bu şartlar altında doğdu. Roket bilimci Wernher von Braun‘un icadı olan V-2 nedeniyle 9.000’den fazla Avrupalı sivil ve asker ile çalışma kamplarında köle gibi çalıştırılan 12.000 insan hayatını kaybetti. 1944 Haziran ayında Karman hattını geçen V-2 ayrıca uzaya giden ilk insan yapımı nesne oldu. V-2’yi işleten komuta merkezinin hedef hakkında biraz bilgi sahibi olması gerekiyordu. Kalkıştan sonra kısa bir süre içinde, doğru noktayı vurabilmesi için navigasyon sisteminin doğru açılarla ayarlanması gerekiyordu. Her durumda, oyunun kuralını temelden değiştirdi.

II. Dünya Savaşının sonunda, V-2’nin tasarımcısı ve proje üzerinde çalışan personelin büyük bölümü ABD’ye iltica etti ve sonunda Amerika’nın Redstone üssüne yerleştirildiler ve uzay teknolojisi üzerinde çalışmaya başladılar. Bu sırada Sovyetler Birliği Almanya’daki fabrikalara el koydu, söküp Rusya’ya götürdü ve tekrar kurdu. Burada V-2 üretimine devam ettiler. V-2’de kullanılan sıvı yakıt uzaya giden ilk roketlerin inşa edilmesini sağlayan, çığır açıcı bir teknolojiydi ve günümüzde hâlâ uzay araçlarında kullanılmaya devam ediyor.

Kaynak: All About History

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T