Uzay Yemekleri

0

Astronotların uzay yemekleri nasıldır? Uzayda geçirilen uzun görevler sırasında ne yerler ne içerler? NASA uzay yemekleri için nasıl çözüm buldu?

Astronotlar, uzayda genellikle besin değeri yüksek dondurulmuş kuru gıdalar tüketiyor. Astronotlara doğum günleri gibi özel günlerdeyse daha farklı bir menü sunuluyor.

Sunulan özel yiyeceklerle astronotların evlerindeymiş gibi hissetmeleri amaçlanıyor, o yiyecekleri hazırlayanlardan birisi Fransız şef Alain Ducasse. Ducasse, Fransız Ulusal Uzay Ajansı’yla 2004’ten beri işbirliği yapıyor. Fransız şef, bu yiyecekleri katı kurallara uyularak hazırladıklarını söylüyor.

Astronotların hastalanmaması için yiyeceklerde bakteri olmaması, içinde sıvı bulunmaması en önemli kurallar arasında.

NASA tarafından yiyeceklerden kırıntı dökülmemesi için de büyük özen gösteriliyor. Çünkü yer çekiminin olmadığı bir ortamda bu kırıntıların uluslararası uzay istasyonundaki aletlere zarar vermesinden kaygı duyuluyor. Yiyeceklerin uzaydaki tadı da yerçekimi olmadığı için çok farklı oluyor.

Fransız şef ve ekibi, uzaydan dönen astronotların verdiği bilgileri de dikkate alarak bugüne kadar tam 30 uzay yemeği hazırladı. Son olarak Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda 6 ay boyunca görev yapacak olan Fransız Astronot Thomas Pesquet için de özel yemekler pişirildi. Hazırlanan 13 yemek arasında baharatlı domates soslu çıtır sebzeler, kinoa ve yosun soslu ıstakoz da var.

Uzayda astronotlar az hareket ettikleri için alacakları kalori de ona göre ayarlanıyor, astronotlara dokunmayacak yiyeceklerin seçilmesine de büyük özen gösteriliyor. Astronotların en favori yiyeceğiyse çikolatalı kek.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T