Uzay Habitatı

0

Kozmosa Dünya’dan bir parça götürmemizi sağlayacak olan devasa bir uzay habitatı inşa etmek, insanlık için inanılmaz büyük bir görev olacak.

İnsanlar nereye giderse gitsin, kuracakları dünya dışı uygarlığın Dünya‘dakine benzer bir beslenme ve korunma imkanı sağlaması gerekiyor. Havayı, ısıyı, radyasyonu, suyu, yerçekimini, besini ve yaşanabilir uzayı düşününce, önümüzde bizi bekleyen büyük bir iş olduğu aşikar.

Bunların tümünü birden sağlayan bir yer bulamayacağımızı ve dünyalaştırmanın da uzun, zorlu ve belki de olanaksız bir süreç olduğunu biliyoruz. Belki de bu değişkenleri kontrol etmenin en kolay yolu, kendi uzay habitatımızı inşa etmek. Bu devasa yapı yeni bir kalıcı yuva olabileceği gibi, nesiller sürecek bir göçe hazırlanma yöntemi de olabilir.

İkinci seçenek, insanlığın şimdiye dek hiç karşılaşmadığı bir macera olacak ve birçok neslin tüm yaşamlarını uzayda, canlı bir habitatın içinde güvende geçirmelerini gerektirecek. Fakat evrenimiz uçsuz bucaksız bir yer ve onu keşfetmenin bundan iyi yolu olmayabilir. Asteroidlerden maden çıkarma amacımıza ulaşarak gerekli malzemeleri toplayabilir, dönen nesnelerin ürettiği merkezcil çekim kuvvetiyle de yerçekimini simüle edebiliriz.

Bu projenin çok büyük boyutlu olacağı kesin, ancak insanlar nice büyük başarıya imza attı ve bunu nasıl yapabileceğimize dair fikrimiz de var. Alıştığımız steril, sıkış tıkış uzay araçlarından farklı olarak, bu yerleşimler gerçekten ikinci yuvamız olacak ve gezegenimizin yüzeyinde tatmaya alıştığımız birçok keyfi bize sunacak.

Bu olası geleceğin düşünülmesi gereken bir yanı daha var. Eğer bazı koloniciler Dünya‘da kalır da bazıları uzaya, bazıları da uzak gezegenlere ve uydulara giderse türümüz nihayet çeşitlenmeye başlayabilir. Nesiller boyu birbirinden ayrı kalan, farklı yerçekimi kuvvetine ve atmosfere maruz kalan bu insanlar farklılaşarak, artık insan sayılmayacakları bir noktaya gelebilirler. Uzaydaki geleceğimiz, yepyeni bir uzaylı türünü, yani soyumuzdan gelenleri oluşturabilir. Uzak gelecekte belki de birçok seçeneğimiz olacak.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T