Steve Paul Jobs (1955-2011)

0

Doğum Tarihi: 24/Şubat/1955

Doğum Yeri: San Fransisco , Amerika Birleşik Devletleri

 1. 1976 yılında Apple isimli firmayı kurdu.
 2. 24 Ocak 1984’te ilk Macintosh kişisel bilgisayarı tanıttı.Bunun sebebi içinde bulunduğu firmanın ortak yapısı yüzünden kişisel hissesinin oldukça az kalmasıdır.
 3. 1985 yılının mayıs ayında NeXT Computer’ı kurdu.
 4. 1986’da sonradan adı Pixar olarak değişecek olan The Graphics Group’u Lucasfilm’den 10 milyon dolar ödeyerek satın aldı.
 5. Jobs, firmanın zarar etmesine yol açtığını düşündüğü Newton, Cyberdog, OpenDoc gibi projelere son verdi.(Apple’a geri döndükten sonra yaptı.)
 6.  iMac serisini başlatarak kişisel bilgisayar algısını bir kez daha değiştirdi.
 7. Jobs, müzik piyasasının kökten değiştiren kişisel dijital müzik çalar iPod’u tanıttı.
 8. 2006’da PIXAR’ı sattı.
 9. 2007’de iPhone’u tanıttı.

Ödülleri:  

 • 1987-Samuel S. Beard Award For Outstanding Public Service 35 Years Or Under
 • 1985-ABD Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası
 • 2002-Amerikan Yapımcılar Birliği Vanguard Ödülü
 • 2011-Bravo Otto İnternet Yıldızı Ödülü
 • 2012-Grammy Trustees Ödülü

Net Serveti: Kişisel serveti 17 milyar dolar olarak tahmin ediliyor ve net bir değer söylenemiyor olmasına karşın , eşine bıraktıkları ile eşi dünyanın en zengin 6. kadını olmuştur.

İşte Steve Jobs İmzası Taşıyan İşler:

1. Apple
 Steve Jobs tasarım ve pazarlama, Wozniak ise teknik birikimlerini Homebrew Computer Club’taki tecrübelerini birleştirerek, Jobs’ın garajında Apple I adını verdikleri ev bilgisayarını toplamaya başladı. Bilgisayar, siparişle satılıyordu. Apple’ ın kuruluşu Jobs ve Wozniak, aralarına Ronald Wayne’i de alarak 1976’da Apple adlı firmayı kurdu. Apple I, ilk kez Personal Computing Festival’da sergilendi.
2. John Sculley’ i CEO yaptı.
Jobs, 1983’te Pepsi-Cola yöneticisi John Sculley’i CEO olarak transfer etti. Jobs’ın Sculley’i ikna etmek için “Hayatının sonuna kadar şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa benimle gelip dünyayı değiştirmek mi?” diye sorduğu rivayet edilir.
3. Macintosh
Yeni ortak yapısı yüzünden firmada çoğunluk hissesi bulunmayan Jobs, 24 Ocak 1984’te ilk Macintosh kişisel bilgisayarı tanıttı. Mac’in tasarımına Jef Raskin başlamış, gerisi Jobs tarafından tamamlanmıştı. Macintosh, dünyada grafik arayüz kullanan ilk kişisel bilgisayardı.
4. NeXT Computer
Jobs, NeXT Computer’ı kurdu. Oldukça pahalı olduğu için çok popüler olmayan NeXT iş istasyonları, ileri teknolojisi sayesinde parası olan belirli bir kesim için cazipti. NeXTcube, Jobs tarafından “sadece kişisel değil, kişiler arası bir çalışma istasyonu” olarak tanımlanmıştı. Cihaz magnezyum kasasıyla da Jobs’ın dış tasarıma verdiği önemi gösteriyordu. Firma, IBM ile işbirliğine gitti.
5. PIXAR
Jobs 1986’da sonradan adı Pixar olarak değişecek olan The Graphics Group’u Lucasfilm’den 10 milyon dolar ödeyerek satın aldı, ilk iş olarak da çalışanların yarısının işine son verdi, ellerindeki hisseleri geri satın aldı. Firma, Disney ile işbirliği içinde Toy Story, A Bug’s Life, Toy Story 2, Monsters, Finding Nemo, Cars, Ratatouille, Wall-E, Up gibi pek çok animeye imza attı.
6. Apple’ a Dönüş
Apple’a dönmesi Apple, 1996’da NeXT’i, 429 milyon dolara satın aldı. Jobs eskiden kurucu ortak olduğu firmaya, ‘gayrıresmi CEO danışmanı’ olarak dönmüş oldu. Kısa sürede Apple’ın ‘perde gerisindeki CEO’su’ konumuna gelen Jobs, firmanın zarar etmesine yol açtığını düşündüğü Newton, Cyberdog, OpenDoc gibi projelere son verdi. NeXT’e ait NeXTSTEP yazılımı, Mac OS X işletim sisteminin nüvesini oluşturdu.
7.Devam eden Apple Macerası

Jobs’ın dönüşüyle atılıma geçen Apple, iMac serisini başlatarak kişisel bilgisayar algısını bir kez daha değiştirdi, uzun aradan sonra yeniden kara geçmeye başladı. Jobs, 2000’de firmanın ‘resmi’ CEO’su oldu. Renkli iMac ile Power Mac G3, 5 Ocak 1999’da tanıtıldı. Onu 2000’de Power Mac G4 Cube izledi. Jobs, müzik piyasasının kökten değiştiren kişisel dijital müzik çalar iPod’u tanıttı. iPod’ları 2002’de Windows uyumlu hale getiren Apple, ertesi yıl bugün bile en büyük müzik ve film satış mağazaları arasında ilk sıralarda bulunan iTunes Müzik Mağazası’nı açtı.

Power Mac G5’in duyurulduğu 2003’te Jobs’a pankras kanseri teşhisi kondu. 2004’te ameliyat olan Jobs’ın pankreasından tümör alındı. Pixar, 24 Ocak 2006’da Disney tarafından 7.4 milyar dolara satın alındı. Jobs, yüzde 7’lik hisseyle Pixar’daki en büyük kişisel hissedar oldu. Mobil telefon işine girme kararı alan Apple, farklı ve kullanışlı arayüzüyle akıllı telefon pazarında büyük değişimlere öncülük eden iPhone’u 2007’de tanıttı. iPhone, Pixar yapımı Ratatouille’in gösterime girdiği gün, 29 Ocak 2007’de, ABD’de piyasaya çıktı.

2009 başında sağlık nedenleriyle 6 ay izin alan Jobs, karaciğer nakli ameliyatı geçirdi. Jobs, 2010 başında yine sahneye çıkarak, kişisel bilgisayar dünyasında büyük bir devrim kabul edilen iPad’i tanıttı.

Steve Jobs Hakkında Bilinmeyenler:

 • Biyolojik babası Abdulfettah John Sandali ile biyolojik annesi Joanne Schieble, Steven’ı Paul ve Clara Jobs çiftine evlatlık verdi.(Babası, annesiyle evlenmeyi reddetiği için evlatlık verilmiştir.)
 • Steve Jobs disleksiydi.
 • Liseyi bitirdikten sonra Jobs, Portland’daki Reed College’a kabul edildi, ancak sadece bir dönem sonra okulu bıraktı. Bir süre bazı derslere dışarıdan katılmayı sürdüren Jobs, arkadaşlarının yurt odalarında yerde yatarak, yemek parası için boş kola şişeleri toplayıp geri dönüşüme götürerek ve haftada bir bölgedeki Hare Krishna tapınağında bedava yemek yiyerek geçimini sağladı. Steve, o günlerde Reed’de aldığı dersler arasında bulunan ‘Kaligrafi’ için ileride şunu diyecekti: “O derse kaçak olarak girmeseydim bugün Mac’teki o farklı font tasarımı olmazdı”.
 • Jobs bir peskateryan. Bu da balık yiyor fakat başka hiçbir tür eti tüketmiyor anlamına geliyor.
 • Steve Jobs tek bir program kodu bile yazmamıştır.
 • Jobs‘un, 1978 yılında evlilik dışı bir kız çocuğu olmuş ve kızının adını Lisa Jobs koymuştur.(İlk çocuğunun babası olduğunu reddetmiş ve kısır olduğu yönüne bir açıklama yapmıştır.) Daha sonra 1991 yılında Laurene Powell ile evlenen Steve Jobs‘un, bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur.
 • İlk çocuğunun babası olduğunu reddetti ve kısır olduğu yönüne bir açıklama yaptı. Anne, çocuğu yardım kuruluşlarından aldığı destekle büyütmek zorunda kaldı. Fakat daha sonra Lisa adındaki kızın, Jobs’un kızı olduğu ortaya çıktı.
 • 1997 yılına kadar 1$ maaş alan Jobs, aynı yıl Apple’ın en tepesindeki yönetici oldu. 2007 yılında maaşı hakkında yaptığı, ’50 Cent’ini bir yıl boyunca yaptığım çalışmalarsayesinde, diğer 50 Cent’ini de performansım sayesinde kazanıyorum’ şekildeki açıklamasıyla durumu bir hayli ti’ye aldığını göstermişti.
 • Hindistan da meditasyon yapmanın ve hayatı daha basit şekilde yaşamanın yollarını öğrenen Jobs’un dini Zen Budizm’dir.
 • Steve Jobs hippi zamanlarında folk müzik sanatçısı Joan Boaz ile beraberdi. Fakat Boaz, Jobs’un en sevdiği müzisyenlerden biri için Jobs’tan ayrıldı. Bu müzisyen Bob Dylan’dı.
 • Steve Jobs’a ait 141 buluşun patenti ölümünden sonra alınmıştır.
 • Steve Jobs, vejeteryan diyetine girildiğinde duş alma ihtiyacının ortadan kalkacağına inanıyormuş.
 • Steve Jobs’ı 12 yaşında ilk kez bir bilgisayarla tanıştıran kişi bugün HP olarak bildiğimiz Hewlett Packard şirketinden mühendis olarak çalışan Larry Lang idi.
 • Steve Jobs küçükken okulunda terör estiriyormuş. Sınıfa yılan saldığını ve bomba patlattığını kendisi itiraf etmiş.
 •  iPod ilk kez tasarlanıp Steve Jobs’a verildiğinde yanlışlıkla iPod’u elinden kaçırıp bir akvaryuma düşürmüş. iPod su içerisindeyken çok fazla baloncuk çıkarınca Steve Jobs cihazın içinde çok fazla boşluk olduğunu ve daha küçük yapılabileceğini söylemiş.
 • Geç kalan sekreterine sebebini sorduğunda arabası bozulduğu için geç kaldığını öğrenen Steve Jobs, o gün sekreterine son model bir Jaguar araba almış ve bir daha geç kalmamasını istemiş.
 • Steve Jobs’ın kurucusu olduğu Apple’dan kovulmasının 2 sebebinden biri Macintosh’un çok pahalı olduğunu düşünmesi ve fiyatının düşürülmesi gerektiğimi söylemesi. Bir diğeri ise reklam bütçesinin Apple 2’den Mac’e kaydırılması gerektiğini belirtmesiymiş.
 • Google’ ın kurucuları olan Sergen Brin ve Larry Page’ e akıl hocalığı yapmıştır.
 • Steve Jobs her ne kadar iş hayatında başarılı biri olsa da çoğu insan tarafından antipatik ve küstah biri olarak anılıyor.
 • Apple’ın her zaman Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulduğu bilinir fakay Apple 3 kişi tarafından kuruldu. Üçüncü kişi Ronald Wayne idi.

Tuhaf Alışkanlıkları

Jobs’ın hijyen problemi yüzünden çalışma saatleri geceye alınmıştır. Çok nadir banyo yapar ve ofiste çıplak ayakla dolaşırmış. LSD adı verilen uyuşturucuyu kullanmıştır. Arabasını her zaman engelli alanına park edermiş. Mercedes marka arabasını kullandığı zamanlar asla plaka kullanmıyormuş. Sabit kıyafet giyme takıntısına sahiptir.Jobs’ın takıntılı giysileri: Siyah boğazlı sweatshirt – 100’den fazla olduğu söylenen Levı’s marka mavi kot pantolon-New Balance marka spor ayakkabıları.

Dönüm Noktası

Jobs tasarım ve pazarlama, Wozniak ise teknik birikimlerini Homebrew Computer Club’taki tecrübelerini birleştirerek, Jobs’ın garajında Apple I adını verdikleri ev bilgisayarını toplamaya başladı. Bilgisayar, siparişle satılıyordu. Apple’ın kuruluşu; Jobs ve Wozniak, aralarına Ronald Wayne’i de alarak 1976’da Apple adlı firmayı kurdu.

Hastalığı ve Ölümü

2003 yılında Jobs’ın pankreasında, pankreas kanserinin seyrek fakat tehlikeli bir formu olan nöroendokrin tümörü keşfedildi. Jobs hemen ameliyat olmak yerine Uzakdoğu alternatif tedavi yöntemlerini denedi ve vejetaryen diyetini değiştirmeyi seçti, ayrıca dokuz ay boyunca cerrahi operasyonu erteledi. Apple yöneticileri, CEO’nun hasta olduğunu fark eden hissedarların hisselerini satacağından endişe ediyordu. Ancak Jobs, 2004 yılında ameliyat oldu ve sağlığı hakkında bu dönemde çok az şeyi medyaya açıkladı.

5 Ekim 2011 tarihinde Steve Jobs’ın vefatı, Apple’ın kurucu ortakları tarafından açıklandı. Yaklaşık 10 yıldır pankreas kanseri ile savaşan Steve Jobs, 56 yaşındayken Palo Alto’da hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T