Spaceport America

0

Spaceport America “Dünyanın ilk ticari uzay limanı” olarak biliniyor. 10.000 metrekarelik bu dev terminalin 3.657 metrelik bir pisti var. New Mexico’daki Jornada del Muerto çölünde yer alan Spaceport America’nın misyonu “uzay yolculuğunu uçak yolculuğu kadar kolay hale getirmek” olarak belirlenmiş.

200 milyon dolara mal olan bu yapı İngiltere kökenli Foster and Partners firması tarafından tasarlanmış, finansmanı ise New Mexico eyaletince karşılanmış. Yukarıdan bakıldığında bütün terminal bir uzay gemisine benziyor.

Dünyanın ilk uzay limanı Truth Or Consequences kentinde bulunuyor.

Bina enerjiyi verimli kullanabilmek için bir bölümü yer altında olacak şekilde inşa edilmiş.İçerinin havalandırması esen rüzgarla destekleniyor. Standart bir havalimanında bulunan hangarlara ve bekleme salonlarına sahip fakat ayni zamanda bir kontrol odası astronotların giysilerini giyebilecekleri bir bölüm ve uçuş öncesi eğitimlerin verilebileceği yapılar içeriyor.

2011 yılında açılan uzay limanının ilk müşterisi 20 yıllık bir kontrat imzalayan Virgin Galactic oldu. Ancak işler henüz beklenilen kadar hızlı ve iyi ilerlemiyor. Virgin Galactic burayı uzay gemisi SpaceShiplwo’nun yolcuları ve için bir liman olarak kullanmayı planlıyordu, ancak 2014 yılındaki trajik bir kaza yüzünden proje su anda planlanan hedefin çok gerisine düştü.

SpaceShipTwo uzaya Virgin Galactic’in WhiteKnightTwo aracı ile taşınacak.

Birkaç küçük özel şirket bu limanı kullanmak için ödeme yaptı, şimdiye kadar 20 kalkış gerçekleştirildi, ancak bu sayı beklenen rakamın çok altında. Liman şu anda zarar ediyor. Zamanla Spaceport America’nın ticari uzay yolculuklarının kalkış merkezi olup olamayacağını göreceğiz, ancak şu anda her ne kadar yapı uzay yolculuğu için hazır olsa da kalkacak uzay gemilerinin henüz hazır olmadığını söyleyebiliriz.

Uzay Uçağını Yakalamak

Spaceport America’nın gelecekte uzaya gitmek isteyen yolcuların kalkış noktası olacağı düşünülüyor. Virgin Galactic burada yolculuğa çıkacaklara üç günlük eğitim verecek tesislere sahip Bu eğitimde sağlık ve güvenlik en öncelikli maddeler, hemen arkasından da acil durumlarda tepkiler vermeleri gerektiği öğretiliyor. Burada yer alan doktorlar ve uzmanlar yolcuların uzay koşullarına fiziksel ve ruhsal olarak dayanabileceklerinden emin olana kadar testler yapıyorlar.

Standart bir havaalanında olan hangarlar ve bekleme salonları Spaceportta da var.

Yolcular eğitimde yüksek g güçlerine maruz kalıyorlar ve uzay gemisinin içinde nasıl yaşayacaklarını öğreniyorlar SpaceShipTwo uzaydan dönüşünde piste aynen bir uçak gibi inecek ve yolcuları uzay limanında muhteşem bir kutlama bekliyor olacak.

Uzay Limanı İnşa Etmek

İngiliz şirket Foster and Partners Spaceport America’yı inşa ederken enerji verimliliğini ön plana aldı.

Işıklandırma: Çatıdan giren güneş ışığının miktarı ayarlanabiliyor.

Yerel Malzeme: Uzay limanı çevrede bulunan malzemeler kullanılarak inşa edildi.

Havalandırma: Hava bina içinde doğal bir şekilde dolaşıyor ve soğutma sağlıyor.

Yerel Soğutma: Binanın bir kısmı yerin altında.Giren hava yapı içinde dolaştırıyor ve soğutuyor.

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T