Mekanik Saatler

0

Mekanik saatler toplumun her kesiminin saati bilmesini sağladı.

İlk mekanik saatlerin tek bir ibresi vardı ama daha önce icat edilen saatlerden çok daha güvenilirlerdi. Bu saatlerde kullanılan eşapman sistemi muhtemelen 1275’te Çin’de icat edildi. Dişli çarkı döndürmek için yaylar veya ağırlıklar kullanılıyordu. Ama günde beş dakikaya kadar geri kalabiliyordu. Yerini sarkaçlı saatler aldı.

İlk sarkaçlı saati Christiaan Huygens icat etti. Galileo‘nun bir keşfinden ilham almıştı: Sarkaç, uzunluğuna bağlı olarak belli bir hızda sallanıyor her salınım kabaca aynı sürede gerçekleşiyordu.

Mekanik saatlerin en büyük başarısı, sadece birkaç seçkin insanın değil, toplumun hemen hemen her kesiminin saati bilmesini sağlamaları oldu. 14. yüzyılda Avrupaʼnın dört bir yanındaki kilise ve katedrallerin kulelerine saatler yerleştirilmişti. Böylece insanlar yemek, uyku ve çalışma saatlerini ayarlayabiliyordu.

İlginizi Çekebilir

Zamanın Tarihi

Kaynak: How It Works

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T