Zamanın Tarihi

0

Zaman, günlük yaşamımızın değişmez bir parçası. Siz bu cümleyi okurken bile ilk sözcükler geçmişte kaldı ve bir sonraki paragraf gelecekte kendini gösteriyor. Zamanın tarihi sizleri geçmişten günümüze bir yolculuğa çıkaracak.

Karşınızda Zamanın Tarihi

Mevsimlerin Hesabını Tutmak (MÖ 3000)

Dünya‘daki çoğu canlının bilinçli ya da bilinçsiz bir ”zaman algısı” vardır ve bu, Dünya‘nın Güneş etrafındaki dönüşüyle oluşan mevsimsel döngüye adaptasyon biçimindedir.

Su Saatleri (MÖ 2000)

Kısa süreli zaman tutmak için kullanılan ilk aletler su saatleriydi. Bunlar zamanın akışını, düzenli damlayan suyun birikimiyle hesaplıyordu.

Güneş Saatleri (MÖ 1500)

İlk olarak Eski Mısır’da kullanılan güneş saati, Güneş‘in gölgesini izleyerek zaman hesabı tutar. Ancak yıl boyu bu yolda meydana gelen değişimler yüzünden çok isabetli değildir.

Zamanın Tarihi

Mekanik Saatler (MÖ 3000-1200)

Sofistike su saatleri, akan suyun gücünden yararlanıp küçük, düzenli hareketler halinde salıveren kaçış mekanizmaları kullanmaya başladı.

İlk Sarkaçlı Saat (1656)

Hollandalı bilim insanı Christiaan Huygens, sabit uzunluktaki bir sarkacın, salınırken çizdiği yaydan bağımsız olarak periyodunun daima aynı kaldığını buldu. Ağırlıklar ve bir de sarkacın hareketini sürekli kılan kaçış mekanizması kullanarak daha isabetli bir saat geliştirdi.

Boylam Sorunu (17.-18. Yüzyıl)

Denizciler ayrıldıkları limandaki saati bilirlerse Dünya‘nın neresinde olduklarını gözlem yoluyla bulabilirler. Ama asıl zorluk denizde de çalışan bir saat bulmaktı.

Deniz Kronometresi (1736-1761)

Yorkshire’lı saatçi John Harrison denizde de kullanılabilen, gitgide daha karmaşıklaşan bir dizi saat üreterek boylam sorununa noktayı koydu.

Zamanın Tarihi

Kuvars Titreşimleri (1927)

ABD deki Bell Laboratuvarında çalışan mühendisler 1927’de kuvars kristallerini nasıl kullanacaklarını bularak bir saati çalıştıracak son derece düzenli titreşimler üretebildiler.

Atom Saatleri (1955)

Atom saatleri İngiltere’deki Ulusal Fizik Laboratuvarından Louis Essen ile Jack Patry ilk hassas atom saatini ürettiler. Bu saatler bilimde en son noktayı temsil ediyor.

Kaynak: Popular Science

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

G-B0ZQSMMP2T